Na balkonu ali terasi najbolje uspevajo paradižnik, paprika in zelišča. Do te ugotovitve so prišli številni, ki so na svojih balkonih ali terasah skušali ustvariti svoj mini vrt, da bi se tako vsaj malo izognili in manj konzumirali pesticidov polno zelenjavo iz trgovine. Od sadja na balkonu najbolje uspevajo jagode in citrusi.
Za začetek kupite sadike
Balkonski vrtnarji začnejo sezono vrtnarjenja istočasno kot tisti na vrtu, torej ob prvih sončnih žarkih, nekje marca. Za razliko od tistih s pravimi vrtovi pa balkonskim vrtnarjem ni treba vrta “preštihati” in delati gredic, ampak samo malo premešajo lansko zemljo v loncih in po potrebi dodajo novo. Najvarneje je, da začnete iz sadike, za tiste, ki pa želite začeti it semena, jih kupite že v vrečici pozimi in jih posadite v jogurtov lonček. Dovolj je malo zemlje, redno zalivanje in toplo mesto, najbolje v bližini radiatorja. Tisti bolj ambiciozni balkonski vrtnarji si celo pozimi v plastenkah naredijo majhne rastlinjake, kjer semena kalijo in se sadike potem samo presadijo v lonce na vrtu.
Paradižnik
Zadnja leta je pravi hit mini paradižnik, ki ga običajno vzgajamo v visečih košarah in ima sladke plodove. Balkonski vrtnarji ga imajo radi, ker ni potrebno obtrgavati listkov in ker so, ko plodovi postanejo rdeči, lepa dekoracija. Zelo priljubljene so tudi podolgovate sorte paradižnika iz katerih lahko pripravimo odlične italijanske paradižnikove omake, rastejo pa v loncih, kjer jih pri rasti podpirajo palice. Prav tako je zelo priljubljen mali rumeno-oranžen paradižnik, ki raste v gostih grozdih. Lahko posadite tudi male rumene paradižnike hruškaste oblike, ki so zelo aromatični in odlični za v sendvič. Dobro pa uspevajo tudi vse mesnate sorte, ki so odlične za solate in omake.
Paprika
Sadike paprike se kupijo istočasno kot sadike paradižnika in se prav tako posadijo v lonce, ki jih postavimo na toplo in pred vetrom zaščiteno mesto.Na splošno dobro uspevajo vse vrste paprike se, vendar preden kupite sadike, dobro pozanimajte ali so pekoče ali ne. Če boste kupili eno vrsto pekočih, lahko zaradi tega postanejo pekoče tudi druge vrste, ki so posajene zraven. Zakaj se to zgodi je težko pojasniti, vendar izkušeni vrtnarji vedo to iz same prakse.
Melancani
Tudi jajčevci morajo biti, tako kot paprike, na toplem in zaščiteni pred vetrom. Kupite sadilo, lahko pa jih poskusite tudi sami vzgojiti iz semen. Jajčevci dobro uspevajo v družbi paprik, zato jih lahko brez skrbi posadite skupaj v lonec.
Obiranje plodov se začne v prvih, toplih, poletnih dneh. Plodovi zorijo počasi, zato balkonski vrtnarji z veseljem vsak dan spremljajo, ali je dozorelo kaj novega, in potem to iz svojega mini vrta kar takoj prinesejo na mizo.
Zelišča
Zelišča kot so rožmarin prezimijo v notranjosti stanovanja, medtem ko moramo začimbe kot so peteršilj, bazilika in drobnjak posaditi vsako leto znova. Preko celega leta imate tako lahko svoje sveže začimbe, saj ko jih zmanjka, preprosto posadimo nove in spet začnejo uspevati.
Sadje, ki uspeva na balkonu
Na balkonu lahko vzgojite svoje jagode, ki jih posadite v viseče posode, dobro pa uspevajo tudi limone in pomaranče. Na balkonu pa uspevajo celo določene vrste jabolk, kot je recimo sorta Ballerina, ki rastejo v loncu s pomočjo podporne palice.