Poskrbite, da imajo sobne rastline pozimi dovolj svetlobe
Čeprav je zadostna količina svetlobe pomembna čez celo leto, pa je zimski čas še posebej problematičen za občutljive sobne rože (npr. orhideje), ki pozimi zaradi pomanjkanja svetlobe hitro uvenijo. Takšne cvetlice morajo biti čim bližje ob oknu, kjer prejmejo največ nujno potrebne svetlobe. Velika razlika je že v tem, če je rastlina dva metra od okna ali balkonskih vrat, saj v tem primeru prejme že pol manj sončnih žarkov. Najbolj idealna je južna ali zahodna lega od okna.
Manj zahtevne vrste: npr. živkasta kosmulja, t.i. salonska palma, kalateja itd., pa niso tako občutljive, saj jih ni potrebno postavljati tik ob okno, ne motijo jih nekoliko temnejši prostori, poleg tega so enostavne za vzdrževanje.
Pozimi morajo imeti sobne rastline primerno temperaturo
Zima je čas centralnega okrevanja v stanovanjih, suh zrak pa lahko pretirano izsuši naše sobne rastline. Poskrbeti moramo za primerno zračenje, številne sobne rastline, razen kaktusov, pa so zelo občutljive na vročino radiatorjev in pečic, zato ne smejo biti v njihovi bližini. Čeprav se pozimi zelo radi pogrejemo v zakurjenem stanovanju, pa sobnim rastlinam najbolj prija temperatura med 15-26 stopinj, zato ne pretiravajmo s pretirano vročim stanovanjem.
Sobne rastline lahko pozimi doživijo vročinski udar, ki se kaže v porumenelosti in hrapavi površini listja, v ukrivljeni rasti itd. Če pa je rastlina izpostavljena pretiranemu mrazu, npr. ob vhodnih vratih, na hodnikih, kjer je večji prepih, ob premalo izoliranih oknih itd., se bo to pokazalo v zavihanih listih in z madeži različnih barv. Najbolj enostavna rešitev je, da sobno rastlino premaknemo na primernejšo mesto.
Skušajte preprečiti velika nihanja v temperaturah in opazujte videz vaše sobne rastline, poškodbe se lahko kažejo tudi pri koreninah, za nadziranje prave temperature pa kupite majhne termometre, ki jih vstavite v lončke.
Kako vlažimo sobne rastline pozimi?
Tako kot čez celo leto, je večino sobnih rastlin tudi pozimi potrebno zalivati enkrat tedensko, večji problem pa predstavlja zagotavljanje zadostne količine vlage. Večina sobnih rastlin je tropskega izvora, zato jim prija precej visoka vlažnost, tudi med 70-90%. Ker je vlaga v zimskem stanovanju zelo nizka, priporočamo uporabo vlažilcev zraka, ali pa rastline občasno poškropite z nekaj kapljicami vode, ki jih dozirate preko posode z razpršilcem.
Da bi ugotovili, ali vašim sobnim rastlinam primanjkuje vlage, si oglejte njihove liste: porumeneli ali rjavkasti in trdi na robovih so znak, da dobivajo premalo vlage. Lahko pa se odločite za premestitev sobnih rastlin v kopalnico, kjer je navadno višja količina vlage.
Poskrbite za prst in odmrle delce
Vsake toliko časa preverite nivo prsti v lončku, saj se čez čas prst nekoliko izpari. V tem primeru prst nekoliko pregnetite in jo razporedite višje, s čimer bodo korenine pridobile dovolj prostora za svojo razširitev.
Zimski meseci so obdobje zimskega počitka za sobne rastline, zato je pametno, da odstranimo vse uvenele rastlinske dele, saj je nesmiselno, da bi sobna rastlina svojo energijo še naprej porabljala za njihovo oskrbovanje s hranilnimi snovmi.