Vam je kaj vroče? Verjemite, da je vašim hišnim ljubljenčkom še bolj. V vročih poletnih dneh so najbolj ogrožene živali, ki se gibljejo po prostem, vendar ni odveč tudi povečana skrb za tiste, ki jih imamo notri. Lastniki živali verjetno veste, da se živali ne ohlajajo tako, kot ljudje, saj se ne potijo, a vseeno ni nikoli odveč, če preberete naše nasvete, kako hišnim ljubljenčkom lajšati vroče poletne dni.
1. Naj bodo v senci
Da hišni ljubljenčki ne bodo preveč trpeli zaradi vročine, poskrbite, da so vedno v senci. To sicer zveni logično, a pomeni kar veliko vložene skrbi – ko se sprehajate s psom, hodite po senčni strani (še posebej ob najbolj vročih delih dneva), če ga kje pustite, da vas čaka, se trdno prepričajte, da senca ne bo izginila čez čas. Kletke hišnih ljubljenčkov po potrebi prestavite večkrat na dan, da ne bodo na soncu, enako storite s straniščem in posodicami za hrano. Živali nikoli (!) ne puščajte v avtomobilu, četudi ste pustili odprto okno.
2. Bolj pogosto menjavanje vode
Tudi živali morajo v poletni vročini piti več tekočine, zato poskrbite, da jim bo voda vedno na voljo. V poletnih dneh vodo menjavajte bolj pogosto, saj se hitreje segreje oziroma postane postana. Ugotovite, kaj vašem ljubljenčku bolj odgovarja – na forumih ljubiteljev živali namreč opozarjajo, da nekatere živali za nobeno ceno ne bi pile tople vode, medtem ko drugih to ne moti.
3. Poletno striženje
Če ima vaš hišni ljubljenček dolgo in gosto dlako, bo v poletni vročini morda lažje shajal, če ga boste postrigli – to seveda velja bolj za pse in mačke. Pred tem ‘posegom’ se o tem obvezno posvetujte z veterinarjem, prav tako pa pazite, da živali ne postrižete preveč – tudi one lahko namreč dobijo sončne opekline, če koža izgubi naravno zaščito pred sončnimi žarki in vročino, ki jim jo nudi kožušček.
4. Osvežitev z vodo
Večini hišnih ljubljenčkov voda poleti ne paše samo v posodici, temveč tudi na telesu. Paziti morate le na to, kako se hlajenja lotite in tehniko prilagodite velikosti živali in temu, kaj ji paše. Najlažje bo šlo s psi, ki se radi nastavijo pod curek vode ali skočijo v jezero in morje. Ostale živali – recimo mačke – lahko obrišete z mokro brisačo, papagajem pa lahko nastavite posodo z vodo.
5. Pazite na tačke!
Razbeljen asfalt lahko močno poškoduje tačke živali, saj lahko zaradi njega celo dobijo opekline. Hišnega ljubljenčka zato raje peljite na sprehod po travi ali pesku, če vas pot vodi čez makadam pa mu raje obujte copatke, kot da tvegate, da utrpi resne poškodbe.
Kako pa v vročih dneh poskrbimo zase? Preverite naše nasvete za hitro poletno osvežitev!