Spomladi cvetoče čebulice
Ob pogledu na rjave čebulice spomladi cvetočih čebulnic, si skoraj težko predstavljamo živahne cvetovi, ki se jih vsako leto tako razveselimo. Vendar kaj je lepšega kot jeseni posaditi v zemljo male paketke cvetja in nato celo zimo nestrpno pričakovati barvite ognjemete prihajajoče pomladi. Pri tem so čebulice enkraten način, da na že vzpostavljen vrt vnesemo še več cvetja. Posadimo jih lahko v gredo, v lonce ali pa kar na trato in med grmičevje, kar je pogosto opisano kot “naturaliziranje”.
Kje posadimo čebulice?
Tudi, ko menite, da je vaš vrt popolnoma zapolnjen, je še vedno dovolj prostora za zasaditev čebulic. Posadimo jih lahko skoraj vsepovsod. Brez težav jih lahko posadimo med trajnice, ki cvetijo kasneje v sezoni. Takšno kombiniranje je celo zaželeno, saj bodo poganjki trajnic zakrili neugledno rumeneče listje čebulic, ko bodo slednje zaključevale svojo rastno sezono. Poleg trajnic, spomladi cvetoče čebulnice lepo poživijo tudi grmovnice in drevesa, ki zgodaj v sezoni še niso prekrite s svežim listjem. Odlična izbira za sajenje pod grmovnice so narcise, modre čebulice ali snežne modrice. Posadite jih v velikem številu, s čimer boste ustvarili barvite preproge polne živahnih cvetov.
Kdaj in kako sadimo čebulice?
Najprimernejši čas za sajenje čebulic je oktobra. Zgodnje sajenje čebulicam omogoči, da se dobro zakoreninijo v od poletja razgretih tleh. Praviloma jih posadimo v globino, ki je 4x višine čebulice, med posameznimi čebulicami pa pustimo za dve čebulici prostora. Pri tem je bolje, če jih posadite globlje kot pa preplitvo. Globina sajenja pa je odvisna tudi od vaših tal. Na lahkih peščenih tleh, rastline posadimo globlje kot na težkih tleh. Slednja so potrebna še posebne obdelave, saj čebulicam ne bo nič škodilo tako kot zastajanje vode. V primeru, da so nižje plasti tal slabo prepustne za vodo lahko s prekopavanjem tal predrete nepropustno plast ali pa ustvarite dvignjeno gredo. Ta naj bo za 10-15 cm višja od okolice. Vanjo vnesite večjo količino peska, ki bo povečal prepustnost tal za vodo. Za vnos organske snovi uporabimo kompost ali razpadlo listje. Prezimno trdne čebulice v času rasti enkrat letno pognojimo, s čimer si zagotovimo bogato cvetenje leto za letom.
Naturaliziranje
Poleg sajenja čebulic na grede lahko čebulice tudi naturalizirate. S takšnim načinom poskusimo doseči naraven videz zasaditve. Najenostavneje dobimo takšno zasaditev, če vzamemo polno pest čebulic in jih enostavno spustimo z višine pasu ali pa jih previdno zakotalimo po tleh. Nato vsako čebulico posadimo tam, kjer je padla. Za bolj prepričljiv videz razmetane skupine čebulic ločite z nekaj praznega prostora. Najboljša izbira za naturaliziranje so vrste, ki cvetijo zelo zgodaj, saj bodo tako imele dovolj časa, da obnovijo zaloge hranil, preden bomo začeli s košnjo. Klasična izbira so narcise, vendar na trati uspevajo tudi žafrani, zvončki in logarica.
###NEWS_IMAGE_3###