Pravilno pranje in vzdrževanje garderobe je nujno potrebno, če hočete, da boste majico, ki ste jo ravnokar kupili, še dolgo nosili. Vaša obleka, ki vam najbolj pristoji, najljubše hlače in jakne bodo z nekaj nasveti tudi čez nekaj let ostali taki kot prvi dan, ko ste jih kupili.
Perite na nižji temperaturi
Pred pranjem izpraznite vse žepe, zapnite vse zadrge in vse gumbe. Če ste v dvomih, kateri program za pranje uporabiti, je dobro vedeti, da za barvna, bombažna oblačila, ki niso pretirano umazana, ni potrebno pranje na temperaturi, ki presega 40 stopinj. Na 90 stopinj se pere samo močno umazano perilo, kot so posteljnina, brisače in spodnje perilo. Če je vzdrževana garderoba iz občutljivih materialov, upoštevajte oznake na etiketi in nastavite program, ki je za občutljivo perilo najustreznejši.
Nove stvari operite na roke
Če pri na novo kupljeni majici niste prepričani, ali bo ta prvič puščala barvo, je pravilno, da jo prvič operete na roke v mlačni vodi. Počakajte, da se detergent popolnoma razstopi in nato vanjo položite majico. Če pri pranju uporabljate različne krtačke, uporabljajte samo najmehkejše, da tkanine ne boste poškodovali.
Pazljivo z uporabo belila
Preden pomislite na uporabo določenega sredstva za beljenje, preglejte etiketo, če ga material lahko sploh prenese. Preberite tudi navodila za uporabo na belilu in jih upoštevajte, saj boste v nasprotnem primeru imeli veliko več škode kot koristi.
Pred likanjem si garderobo sortirajte
Kljub temu da garderobo pravilno perete in vzdržujete pa lahko z likanjem uničite marsikatero majico. Najbolj priporočljivo je, da vse stvari likate z njihove narobne strani. Tako se boste namreč izognili temu, da boste po nesreči z likalnikom potegnili po potisku, ki je na prvi strani majice. Potiski so zelo občutljivi, zato jih lahko že z majhno temperaturo povsem razmažete in majico tako naredite neuporabno. Garderobo si pred likanjem sortirajte, na dno postavite tiste, ki zahtevajo najvišjo temperaturo, na vrh pa tiste z najnižjo. Tako ne boste izgubili časa z menjavanjem temperature, izguba energije pa bo veliko manjša.
Likalnik vedno očistite
Likalnik mora vedno biti čist in gladek, saj lahko v nasprotnem primeru na čisto perilo pozabite. Če je spodnja stran lepljiva ali hrapava, jo očistite z mehko krpico, ki je namočena v sodo bikarbono. Nikar se za čiščenje ne odločite za nož ali druge ostre stvari, saj lahko poškodujete teflon.
Perila ne sušite na soncu
Poskušajte se izogibati direktni sončni svetlobi, saj so barve veliko manj obstojne, zato bo vaša vzdrževana garderoba veliko prej zbledela. Če nimate druge možnosti, jo obrnite tako, da bo na soncu notranja stran. Ščipalke vedno pripenjajte na skrita mesta, kot so robovi ali pas hlač in srajc, da ne bi puščale nepotrebnih sledi. Po sušenju ščipalke pospravite, saj se v nasprotnem primeru naberejo prahu, ki slej ko prej pristane na vašem sveže opranem perilu.
Nekateri deli garderobe, potrebujejo pri pranju veliko več pozornosti. Poučite se, kako pravilno oprati modrc.