Če želimo, da nam vrt bogato obrodi in uspeva, moramo zemljo redno hraniti s kompostom. V nadvse praktični knjigi 1001 zdravilo iz narave smo izbrskali, kako lahko kompost na povsem preprost način pripravimo sami.
Kakšen je pravzaprav dober kompost?
Dober kompost je tisti, ki vsebuje približno polovico zelenih in rjavih kompostnih snovi. Med zelene kompostne snovi prištevamo pokošeno travo, sadne in zelenjavne olupke, gnoj ter tudi ostanke obrezovanja svežih rastlin. Med rjave kompostne snovi pa prištevamo posušeno listje, časopisni papir, slamo ter posušene vrtne rastline. Paziti moramo tudi, da v kompost ne dajemo mesa ali mastne hrane in obolelih rastlin, saj vse ljubijo vrtni škodljivci in druge živali.
Kako pripravimo kvaliteten kompost na preprost način?
Najprej morate za kompost izdelati zabojnik. Ta naj bo iz žičnate mreže ali lesenih desk in ima premer kakšne tri metre (seveda lahko tudi manj, če ne potrebujete toliko komposta). Vanj najprej zložimo 15-centimetrsko plast katere izmed rjavih snovi, ki smo jih zgoraj našteli, nato 15-centimetrsko plast zelenih snovi, nato pa čez vse to stresete 25- centimetrsko plast zemlje za vrt. Na vrtno zemljo položite še eno plast rjavih snovi in vse skupaj navlažite z vodo. Nato znova nalagate izmenjujoče plasti. Vsakih 14 dni kompost obrnite z vilami. Ko je kup visok kakšen meter, začnete znova nalagati od začetka. Čez kakšna dva meseca, bo kup komposta temno rjav, mehek in drobljiv – torej pripravljen za na vrt.
Nalažje je pripraviti kompost iz gnilega listja
Kompost iz gnilega listja je še lažje pripraviti kot kompost, naveden zgoraj. Pripravimo ga tako, da veliko plastično vrečo napolnimo z listjem, ki jih poškropimo z vodo, da se močno razmočijo. Nato z vilami v vrečo naredimo vsaj 20 lukenj, jo zavežemo in po možnosti vrh še s čim obtežimo, da bo res zaprta. Vrečo nato pustimo na soncu pol leta in tako dobimo kompost. Če bo vmes vreme deževno in vlažno, bo kompost nared še prej kot v pol leta.
Kako uporabljamo kompost na vrtu?
Zemlji bomo najbolj koristili, če ji spomladi dodamo 5-centimetrsko plast komposta, ki ga potresemo po gredah z zelenjavo in gredah z rastlinami enoletnicami. Kompost vkopljemo v zemljo, potem pa jo posejemo oziroma posadimo. Kompost dodajamo na zemljo tudi takrat, ko naše vrtnine že rastejo. In še to, zemlji bomo bolj koristili, če jo hranimo s kompostom, kot pa, če ji dodajamo dodajamo gnojilo.
Že veste, kaj morate upoštevati pri gnojenju sobnih rastlin?
Tudi ti poostani prijateljica Ženske.si na Facebooku in se pridruži najboljši družbi žensk!