Zakaj moramo menjati posteljnino?
Ne glede na osebno higieno, pusti prav vsak človek v svoji postelji odmrlo kožo, lase in telesne izločke. To je povsem normalno, saj se med spanjem potimo ter drgnemo ob rjuho in vzglavnik, kar naše telo zapusti v postelji, pa je odlično gojišče za pršice, posteljne stenice, bolhe in ostale parazite. Mikroorganizmi v naši postelji so lahko tudi krivec za prehlad ali poslabšano stanje alergije. Zaradi teh in še drugih razlogov je zelo pomembno, da redno menjamo posteljnino.
Kako pogosto je dobro menjati posteljnino, če …
… uporabljaš posteljo le za spanje?
Za odrasle, ki se pogosto prhajo in pogosto umivajo lase, nosijo čisto pižamo in posteljo uporabljajo le za spanje, je dobro, če posteljnino zamenjajo vsaj enkrat na teden. Tako se bodo odstranile odmrle kožne celice, ki so se nabrale čez teden in so hrana raznih bakterij ter pršic, ki povzročajo alergije. Če spiš gola, posteljnino menjaj dvakrat na teden.
… posteljo uporabljaš tudi za druge aktivnosti?
Za nekatere ljudi pa postelja ni namenjena le spanju, ampak je tudi pisarna, jedilnica, kino in morda celo telovadnica. Delčki hrane, ki padejo na posteljo, lahko privabijo še več zajedavcev. Kadar se posteljo uporablja v več namenov kot zgolj za spanje, je posteljnino dobro zamenjati (ali pa vsaj otresti) vsak drugi dan. Seksualno aktivni odrasli naj bi posteljnino menjali enkrat na teden ali pa po vsaki spolni aktivnosti, po kateri na postelji ostanejo »tujki«.
Kako lahko stara posteljnina škodi zdravju?
Nekateri ljudje so bolj občutljivi na pršice kot drugi. Simptome, kot so curek iz nosa, kašelj, nadražena koža itd., lahko ublažimo tako, da prevleko od vzglavnika zamenjamo vsako noč, rjuhe pa dvakrat na teden. Enako je priporočeno v primeru gripe ali kake druge bolezni. Če na rjuho slučajno uide menstruacija, jo je potrebno zamenjati še isti dan, saj je kri dobro zbirališče posteljnih stenic, bolh in drugih organizmov. Tudi v primeru pretiranega potenja bi bilo potrebno rjuho zamenjati vsak večer. Stara posteljnina največkrat povzročajo probleme dihalom, kadar gre za alergije ali astmo, pa je redno menjavanje posteljnine še toliko bolj pomembno. Tudi v primeru, da še nimaš alergije, jo lahko dobiš prav po zaslugi nerednega menjavanja posteljnine, saj pršice in ostali organizmi v njej konstantno dražijo tvoje dihalne poti.
Kako oprati posteljnino?
Posteljnino je potrebno oprati pri 60 stopinjah Celzija, torej na višjih temperaturah, po pranju pa jo je dobro tudi zlikati, da se uničijo vsi mikroorganizmi. Občasno jo je dobro tudi prekuhati, vendar to je priporočeno predvsem v primeru težjih bolezni. Rjuh ni potrebno prepogosto beliti, saj to poškoduje tkanine, ni pa škodljivo.
Kaj pa vzglavniki in odeje?
Čiščenje potrebujejo tudi vzglavniki in odeje. Vzglavnike je potrebno oprati vsaj na pol leta, pri čemer pa upoštevaj navodila za pranje in ali jih je možno prati v pralnem stroju ali le ročno. Pregrinjala in prešite odeje lahko operemo enkrat mesečno, nato pa jih je potrebno dobro osušiti, da ne začnejo plesneti. Nabiranje tujkov na postelji lahko preprečiš tudi tako, da uporabljaš posteljno pregrinjalo (duvet), ki ga pred spanjem odstraniš in vsako jutro ponovno namestiš nazaj čez celo posteljo.