Božična zvezda je rastlina iz družine mlečkovk. Svoje ime je dobila po zanimivih rdečih listih, ki obdajajo majhne cvetove in krasijo naša stanovanja ob času božiča. Rdeča rastlina, ki so jo Azteki poimenovali zvezdna roža v divjini, domuje na visokih mehiških planotah in raste kot grmovnica, v višino pa lahko zraste tudi čez dva metra. Nekatere božične zvezde imajo tudi bele cvetove, medtem ko so vsi drugi raznobarvni cvetovi umetni, poškropljeni z barvnim lakom.
Cvetenje božične zvezde je pogojeno s količino svetlobe
Božične zvezde najbolje uspevajo v nekoliko svetlejših prostorih, a nanje ne sme padati direktna sončna svetloba. Pri božični zvezdi je zanimivo predvsem njeno cvetenje. Je rastlina kratkega dne, kar pomeni, da se ji cvetovi in listi začnejo razvijati šele, ko se skrajša čas dnevne svetlobe, zato lahko gojitelji dokaj natančno regulirajo njihovo cvetenje.
Božična zvezda za cvetenje potrebuje 8 tednov dolgo obdobje, v katerem traja dnevna svetloba 10 ur ali manj. Če torej želimo, da bo zacvetela okrog božiča, moramo poskrbeti, da ji skrajšamo dnevno svetlobo in jo postavimo v temen prostor. Daljša osvetlitev namreč zavira ali celo prepreči razvoj cvetličnih popkov. Za rastlino je ponoči prižgana luč zelo moteč dejavnik.
Previsoke temperature božični zvezdi škodijo
Kako dolgo bo vaša božična zvezda cvetela je odvisno od tega, kako so razviti cvetovi in kako boste zanjo skrbeli. Rastline ne izpostavljajte prepihu, prav tako pa se njeni listi ne smejo dotikati hladnih oken. Božične zvezde bodo najbolje uspevale na temperaturi 15-20° C, saj previsoke temperature skrajšajo njeno cvetenje. V kolikor želite svojo božično zvezdo ohraniti tudi po božiču, jo boste morali občasno pognojiti.