Izklopite hladilnik in shranite živila
Še pred pričetkom čiščenja hladilnika izklopite elektriko, kar je pri novih hladilnih precej enostavno, saj morate storite le to, da gumb, ki se nahaja v notranjosti hladilnika, nastavite na OFF oziroma ničlo, s čimer boste zaustavili delovanja hladilnika in, če je ta z njim povezan, tudi zamrzovalnika.
V tem primeru, če nimate ločenega zamrzovalnika s samostojnim sistemom delovanja, morate najprej poskrbeti za odtekanje odtaljene vode iz njega, kar storite tako, da vanj napeljete cevko, ki jo dobite že z nakupom hladilnika ter jo speljete v posodo, kamor bo tekla voda. Če imate starejši model hladilnika, ga boste morali ročno odtajati, kar lahko traja nekaj ur, ali pa v zamrzovalnik zlijete posodo z vročo vodo, ki bo pospešila postopek.
Nato sledi shranjevanje živil, pri čemer je pametno, da pregledate datume živil in zavržete izdelke s pretečenim rokom uporabe, ter posebej ločite tudi tiste, katerih rok bo kmalu potekel in jih boste morali kmalu porabiti.
Živila, ki zaradi čiščenja hladilnika nekaj časa ne bodo na hladnem, pa primerno shranite. Sadje in zelenjavo lahko shranite zunaj, brez da bi jih morali postaviti v zelo hladen prostor, jajca, jogurte, maslo in podobne izdelke, ki morajo biti nujno na hladnem, pa lahko začasno pospravite v klet ali nesete na balkon.
S čim očistiti hladilnik?
Pri čiščenju hladilnika vam ni potrebno preveč komplicirati, saj za temeljito pomivanje zadostuje drgnjenje z mehko krpom, lahko starim kosom oblačila, ki jo poprej namočite v toplo milnico, lahko pa pomivate tudi s soda bikarbono. Za čiščenje se priporoča mešanica z razmerjem četrt skodelice sode in četrt skodelice vode.
Ta bo v hladilniku pustila čist vonj, sicer pa se za čiščenje hladilnika, še posebej ker se v njem nahaja hrana, ki jo nato zaužijemo z vsemi snovmi, ki se v njej nahajajo, priporočajo ekološka čistila brez umetnih kemikalij. Med njimi je še posebej učinkovita mešanica skodelice kisa in približno treh litrov vode.
Postopek čiščenja hladilnika
Najboljše je, če se čiščenja hladilnika lotite od zgoraj navzdol, pri čemer je nujno, da iz njega, kar se da previdno, najprej odstranite vse police, ki jih odložite v pomivalno korito, kjer jih nežno očistite z gobico. Police hladilnika so lahko železne ali steklene, pri čemer bodite pri slednjih zelo nežni, saj je zamenjava takšnih polic precej draga. Nato se lotite pomivanja notranjosti hladilnika, površin in stene.
Ko površine osušite, najbolje s kuhinjsko brisačo ali suho krpo, se lotite notranjosti zamrzovalnika in nato še zunanje površine hladilnika.
Čiščenje zamrzovalnika
Tako kot pri čiščenju hladilnika, se tudi zamrzovalnika lahko lotite kar s toplo vodo in krpico, ter spotoma očistite še ostanke hrane. Nato zamrzovalnik vzemite ven in pomijte ali posesajte prostor, v katerem je shranjen.
Pazite le na to, da se pri čiščenju ne boste dotikali kakršnekoli električne napeljave, po zaključenemu pospravljanju pa ne pozabite na ponovni klop hladilnika in takojšnje vstavljanje živil, ki morajo biti nujno na hladnem.