Zelišča lahko vzgojite doma na svojem vrtu, na balkonu ali kar v kuhinji. Kupite lahko že odraslo rastlino, ali zelišča posejete in opazujete, kako rastejo.
1. Kaj potrebujete za gojenje zelišč doma?
Če želite zelišča vzgojiti sami doma, boste potrebovali cvetlične lončke, prst, gnojilo in seveda semena. Potrebujete seveda tudi prostor, kamor boste lončke postavili – dobro osončena polica bo kar dobra, ali gredico na vrtu. Če nimate prostora za novo gredico, lahko zelišča gojite skupaj s cvetjem.
2. Kam posaditi zelišča?
Vsako zelišče posejte v svoj lonček. Lončki morajo seveda imeti luknjico za drenažo, da ne boste svojih zelišč utopili. V en lonček lahko posadite več različnih zelišč, vendar pazite, da bodo skupaj zelišča z enakimi zahtevami po vodi. Bazilika je eno od zelišč, ki niso najbolj družabna, saj potrebuje veliko zraka okoli sebe.
3. Kako zalivati zelišča?
Pozorni morate biti predvsem na to, da semena oz. mlade rastline dobijo dovolj vode, a tudi gnojila, saj voda izpira hranljive snovi iz prsti. Nekatera zelišča imajo rada konstanten nivo vode, druga pa imajo raje, da se prst med enim in drugim zalivanjem posuši. Vedno vlažno prst imajo rada zelišča kot so peteršilj, majaron, meta in drobnjak. Druga zelišča, npr. origano, timijan, rožmarin in bazilika pa uspevajo bolje, če se zemlja med enim in drugim zalivanjem posuši.
4. Zelišča potrebujejo veliko svetlobe
Zelišča potrebujejo tudi veliko svetlobe, in sicer kar šest ur sonca dnevno. Če zelišča gojite v zaprtem prostoru, jih postavite na okensko polico, ki dobi največ sonca, če pa jih posadite zunaj, prav tako poskrbite, da bodo vaša zelišča dobila čim več svetlobe. Če je sonce zelo močno, bodo zelišča v najbolj vročem delu dneva morda potrebovala senco.
5. Kaj pa gnojenje zelišč?
Prav tako zelišča potrebujejo gnojilo ali organski kompost, vendar z njima ne pretiravajte. Če namreč zelišča preveč zalivate in gnojite, lahko postanejo nearomatična, „vodena“. Takšna sta še posebej origano in timijan, ki najbolje uspevata, če se jima ne posveča preveč pozornosti.
6. Obiranje zelišč
Bolj ko zelišča obirate (odščipnite vrh rastline), bolj bodo rasla in oblikovala lepše, bolj grmičaste rastline. Pred zimo lahko zelišča oberete in posušite ali zamrznete, lahko pa jih prenesete v notranje prostore, veliko zelišč se namreč dobro obnese tako zunaj kot v zaprtem prostoru.
Oglejte si, kako pripraviti preprost domač kompost, ki ga lahko uporabite tudi za gnojenje doma vzgojenih zelišč.