1. Varčevanje z vodo v kopalnici in na stranišču
Da bi privarčevali kar največ vode, bodite razumni pri porabi vode za tuširanje in umivanje zob. Med slednjim opravilom zaprite vodo in je ne pustite teči ves čas, temveč jo uporabljajte le med izplakovanjem zob. Razmislite tudi o tem, da bi si zobe umili kar med prhanjem.
Preverite, ali kotliček na stranišču normalno deluje in ga vedno dobro zapirajte, takšnega, ki pušča, pa popravite oziroma zamenjajte. Del učinkovitega varčevanja z vodo je tudi razumno tuširanje, kar pomeni, da ne uporabljamo najmočnejšega curka, se oprhamo na kratko in zgolj po potrebi večkrat dnevno.
Če imate več majhnih otrok, jih kopajte istočasno, poleg tega se s partnerjem ne tuširajta posebej, ampak uživajta v skupnem umivanju in s tem prispevajta k varčevanju z vodo. Po uporabi pipe trdno zapirajte in s tem preprečite kapljanje vode.
Bodite izbirčni pri nakupovanju sušilnega in pralnega stroja ter preverite, koliko vode porabi. Pri metanju pomij ali drugih odpadkov v stranišču, vode ne potegujte sproti, ampak šele na koncu. Kotliček se hitro pokvari in naj bi se zamenjal enkrat letno, obstajajo pa tudi takšni, kjer določite želeno količino sproščene vode.
Med britjem ali umivanjem vodo natočite v umivalnik in nato uporabite zamašek. S tem boste prihranili tudi do 10 litrov. Oblačila, še posebej hlače, lahko oblečete več kot le enkrat, pralni stroj pa napolnite le takrat, ko bo zares poln.
2. Varčevanje z vodo v kuhinji
Če želite varčevati z vodo v kuhinji, si vsekakor omislite pomivalni stroj, ki na dolgi rok porabi veliko manj vode kot pa ročno pranje posode. Seveda se v primeru le nekaj kosov posode bolj splača ročno pranje, če pa se vam jo bo veliko nabralo, uporabite pomivalni stroj, ki za eno pranje porabi kar štirikrat manj vode.
V primeru ročnega pranja posode pa vodo sproti zapirajte. Če želite kozarec hladne vode, namesto čakanja nanjo, kozarec vode postavite v hladilnik, v primeru da želite toplo vodo, pa kozarec pogrejte v mikrovalovki. Zelenjave in sadja ne umivajte pod tekočo vodo, ampak v manjši posodi, odpadlo vodo pa lahko porabite za zalivanje rož ali kot sredstvo proti smradu na stranišču.
3. Varčevanje z vodo zunaj hiše
Pri zalivanju vrta uporabljajte deževnico, vodo za umivanje avta pa natočite v vedro. Za čiščenje umazanih pločnikov, verande, terase, dovozov in podobno ne porabljajte dragocene vode, ampak jih preprosto pometite.
Odvečne vode od pranja ne mečite stran, ampak jo porabite za zalivanje rož. Če imate nameščen škropilnik za vodo, si omislite takšnega, ki ima senzor za dež, saj se takrat samodejno izklopi, s tem pa boste precej prihranili.
Del varčevanja z vodo na vrtu je tudi premišljena izbira rastlin: odločite se za takšne, ki potrebujejo le malo vode, v vsakem primeru pa cvetlic ne zalivajte prepogosto, saj jim boste s tem naredili več škode in brez potrebe porabili preveč vode. Cvetlice zalivajte zjutraj ali zvečer, ko je hladneje in je izparevanje vode manjše.