Oblačila se pri pranju skrčijo
Določena oblačila se v pralnem stroju skrčijo, če jih perete pri visoki temperaturi ali, če jih v sušilcu pustite predolgo. To velja predvsem za puloverje. Rešitev za skrčen pulover je, da ga namočite v vodi sobne temperature, v katero ste dodali tri jedilne žlice balzama za lase. Po petih minutah namakanja, nežno raztegnite pulover in ga položite na brisačo, kjer naj se posuši.
Ne berete etiket na oblačilih
Vedno preberite navodila za negovanje vaših oblačil! Če tega ne storite, se vam kaj hitro lahko zgodi, da bodo vaša oblačila zbledela, se skrčila ali se celo uničila.
Pralni stroj vam požira nogavice
Nogavice rade izginejo tako v pralnem kot v sušilnem stroju. Izginevanje nogavic pri pranju ali sušenju perila se izognite tako, da nogavice perete v vrečkah za pranje, namesto teh pa lahko uporabite kar prevleke za blazine.
Uporabljate preveč pralnega detergenta
Pretiravanje s pralnim sredstvom ne koristi ne oblačilom, ne opralnemu stroju, še najmanj pa vaši koži in okolju. Pred uporabo pralnega sredstva torej natančno preberite navodila na detergentu, kot tudi navodila svojega pralnega stroja. Nekateri novejši pralni stroji porabijo tudi manj pralnega sredstva. Razmislite tudi o možnostih alternative pralnemu sredstvu: npr. pralnih oreščkih, kroglah, lističih …
Napačno sortirate perilo
Gotovo se vam je že kdaj zgodilo, da ste iz pralnega stroja potegnili perilo drugačne barve, kot ste ga dali noter? No, to se rado zgodi, če perila ne sortirate dovolj natančno. Najbolje se boste neprijetnim barvnim presenečenjem izognili tako, da si omislite tri koše za perilo: za belo, temno in pisano perilo.
Pozabili ste izprazniti žepe in zapeti zadrge
Če ste kdaj skupaj s kavbojkami oprali tudi papirnat robček, veste, kako pomembno je praznjenje žepov. Preden torej operete perilo, izpraznite žepe! Zaprite pa tudi zadrge na oblačilih, da ne bi poškodovale drugega perila, poleg tega pa bodo oblačila tudi bolje ohranila svojo obliko.
Ne tlačite perila v pralni stroj!
Čeprav se vam morda zdi ekonomično, vam moramo povedati, da tlačenje perila v pralni stroj ni dobro ne za perilo ne za stroj; perilo se namreč ne bo dobro opralo, prenapolnjen stroj pa se lahko cleo pokvari. Kar nazadnje pomeni, da tlačenje perila v pralni stroj niti ni tako ekonomično, saj ga morate oprati še enkrat, po možnosti pa še plačati popravilo pralnega stroja.
Madeže niste odstranili pravočasno
Vročina v pralnem stroju madež samo še bolj utrdi, zato ne računajte, da ga bo vroča voda izprala! Madež s tkanine odstranite preden jo operete v stroju, če pa se bojite, da ste kakšnega spregledali, uporabite odstranjevalec madežev v pralnem stroju.
Perilo po pranju v stroju smrdi
Če perilo predolgo pustite v pralnem stroju, pogosto dobi neprijeten vonj po plesni. V tem primeru ga operite še enkrat, tokrat z dodatkom belila za bela oblačila ali odstranjevalcem madežev za pisana oblačila. Če perilo smrdi tudi, kadar ga ne pozabite v stroju, nastavite prazen pralni stroj na najdaljši program, da „sam sebe opere“, vratca pralnega stroja pa po uporabi vedno puščajte odprta.