Saj same veste, kako to gre. Shrambo temeljito pospravite, vržete stran vsa pretečena živila in si obljubite, da boste od zdaj naprej bolj skrbne. A kmalu se hrana znova nakopiči do tolikšne mere, da ste spet na začetku. Da se vam to ne bi več dogajalo, upoštevajte napotke Ženske.si za pravilno skladiščenje hrane v shrambi, s čimer si boste prihranile iskanje, in poskrbele, da se vam živila ne bodo več kvarila.
1. Poskrbite za prave pogoje v shrambi
Za začetek poskrbite, da shrambo ustvarite v hladnem in temnem prostoru, kjer se temperatura giba med 15 in 21 stopinj. Vrata shrambe naj bodo, ko je ne uporabljate, vedno zaprta. Pod takšnimi pogoji bodo živila dlje časa uporabna.
2. Živila prepakirajte
Ko enkrat odprete riž, čokolešnik, moko in drugo suho hrano, jih čim prej predevajte v dobro zatesnjene steklene, plastične ali kovinske posode. S tem boste preprečili dovod zraka in hrano hkrati zaščitili pred neželenimi živalskimi obiskovalci.
3. Vsa živila takoj označite
Čeprav se vam na začetku zdi, da boste natančno vedeli, kaj ste shranili v katero posodo in do kdaj je živilo uporabno, se eden izmed oglasnih sloganov ne glasi zaman Pametni pišejo. Toliko informacij si namreč le težko zapomnimo, zato na posode vedno zapišite, kaj ste shranili v njih in do kdaj je živilo uporabno. Oznaka vas bo hkrati opozarjala, da je treba živilo pravočasno porabiti.
4. Embalaže skrbno zapirajte
Številna živila imajo dandanes embalažo, ki jo je mogoče s pomočjo posebnega patenta znova zapreti. Vsako živilo po uporabi skrbno zaprite nazaj. Še pred tem pa iz embalaže iztisnite čim več zraka. S tem boste preprečili kvarjenje in vdor škodljivcev.
5. Pametno razporedite živila v shrambi
Živila v shrambi razporedite tako, da so tista z najkrajšim rokom uporabe spredaj, živila z daljšim pa v ozadju. S to metodo boste hrano porabili pravočasno.
6. Shramba naj bo vselej čista
Poskrbite, da bodo police in tla shrambe vedno čisti. Kar koli se vam razlije ali raztrese, nemudoma pobrišite in odstranite, saj boste v nasprotnem primeru pritegnili škodljivce, ki se jih ni tako lahko rešiti.
7. Shramba naj bo vselej čista
Čebulo, česen in krompir shranjujte v najtemnejšem delu shrambe, najbolje v košari ali gajbici. Dober način shranjevanja čebule je tudi ta, da jo obesite, krompirja pa ta, da ga pokrijete s časopisnim papirjem ali žaklovino. S tem boste preprečili vdor svetlobe, ko vstopite v shrambo oziroma zagotovili temo, če je shramba preveč svetel prostor.
Tako. Prišli smo do konca. Ob upoštevanju teh navodil vam bo shramba zagotovo dobro služila. Pisali pa smo že tudi o tem, kako idealno organizirati kuhinjo. Če imate voljo in čas, preverite.