1. skrita nevarnost v domu: Plesen
Plesen se razvije v prostorih, kjer je dovolj vlage in lahko povzroči kar komplicirane zdravstvene probleme. Kadar se je ne odstrani in se le razvija, utegne povzročiti alergično reakcijo in resno vplivati na dihala. Prepoznaš jo po zatohlem vonju in temnejši barvi, običajno je to črna, rjava, rumena, roza ali zeleno-modra, razvije pa se predvsem v kopalnicah, v stenah kleti, na lesenih površinah, na vlažnih kotičkih in včasih tudi v preprogi. Plesen se hitro razmnoži, ogrevalni in hladilni sistemi v domu pa lahko stanje še poslabšajo.
Kako ukrepati:
– Popravi počene cevi ali razpoke, od koder odteka voda in kjer se nabira plesen.
– V prostor lahko namestiš električni razvlažilec zraka, ki bo posrkal odvečno vlago in poskrbel, da v prostoru ne bo pogojev za nastanek plesni.
– Poskrbi za dobro prezračevanje prostora.
– Kadar je plesen v začetnem stadiju, lahko pomagajo fungicidna sredstva. Ko se je lotiš, dihalne poti zaščiti z masko in uporabi rokavice.
– V primeru trdovratne plesni lahko pokličeš tudi strokovnjaka, ki bo ugotovil vzrok in problem učinkovito odstranil.
2. skrita nevarnost v domu: Pršice
Teh majhnih bitjec ne moreš videti s prostim očesom, so pa sestavni del tvojega vsakdanjega življenja. Poleg tega so tudi eden najpogostejših vzrokov alergij in astme, v kateremkoli trenutku pa lahko izzovejo kašelj, kihanje ali pomanjkanje sape. Njihova najljubša mesta so preproge, zavese, plišaste živali, postelje, rjuhe, blazine in žimnice.
Kako ukrepati:
Načina, da bi se povsem znebili pršic, ni. Obstajajo pa načini, kako se jim malce izogniti.
– Ne hodi v posteljo z mokrimi lasmi, saj jim s tem le ponudiš dodatne pogoje za prijetno bivanje.
– Posteljnino zamenjaj enkrat tedensko in vsaj enkrat na mesec umij zavese.
– Stvari, ki jih ne moreš oprati v pralnem stroju, postavi za nekaj ur v hladilnik. Čeprav zveni nenavadno, naj bi to ubilo vse pršice na tvoji najljubši plišasti živali.
– Redno sesaj stanovanje, uporabiš lahko tudi parni čistilec.
3. skrita nevarnost v domu: Kemikalije
Prenavljanje, obnavljanje ali opremljanje doma ti lahko da glavobol. Dobesedno. Določene kemikalije (4-PC), ki jih vsebuje spodnja stran preprog, oddajajo vonj in spojine, ki lahko pri ljudeh, občutljivih na kemikalije, povzročijo začasne glavobole ali hripavost.
Kako ukrepati:
– Poskrbi za dobro prezračevanje prostora.
– Ne uporabljaj čistil, ki vsebujejo močan vonj.
4. skrita nevarnost v domu: Ogljikov monoksid
Sodeč po podatkih Inštituta za varovanje zdravja RS je zastrupitev z ogljikovim monoksidom v Sloveniji najpogostejša smrtna zastrupitev. Enako je tudi v ostalih razvitih industrijskih državah. Ogljikov monoksid je brezbarven plin brez vonja ali okusa, zato ga ne moremo zaznati. Nastaja pri izgorevanju drv, kurilnega olja, premoga, vsebujejo pa ga tudi plinski gorilniki za gretje vode. V stanovanju nevarnost ogljikovega monoksida grozi v primerih nepravilne namestitve ali delovanja peči, kaminov, plinskih gorilnikov za ogrevanje prostorov in vode ter zavoljo napak v dimniku ali ventilacijskem sistemu. Blaga oblika zastrupitve je podobna gripi, lahko pa pride do pogostih glavobolov, omotice, zmedenosti, izgube zavesti ali v najhujših primerih celo do trajnih okvar možganov ter smrti.
Kako ukrepati:
– Prepričaj se, da so vsi plinski sistemi dobro in pravilno nameščeni ter da pravilno delujejo.
– Takoj odstrani vir uhajanja ogljikovega monoksida.
– Odpri okna in uidi na prosto.
– Poišči medicinsko pomoč.
5. skrita nevarnost v domu: Sredstva proti moljem
Sredstva proti moljem, ki vsebujejo naftalin, niso neprijetna zgolj za molje, temveč so lahko moteča tudi ljudem. Izpostavljenost takšnim sredstvom lahko povzroči anemijo in škodijo jetrom, dojenčkom pa lahko naredijo nevrološko škodo. Oseba, ki je bila izpostavljena naftalinu, občuti glavobole, slabost in zmedenost, pojavita pa se lahko tudi bruhanje ali driska.
Kako ukrepati:
– Uporabljaj sredstva proti moljem, ki so iz naravnih sestavin.