Za ljubiteljice cvetlic in ostalih sobnih rastlin obstaja kar nekaj takih, ki so veliko bolj odporne, ki jih je lahko vzgajati in ne zahtevajo veliko dela. S prihodom zime je potrebno, da se sobnim rastlinam nudi dodatna nega. Glede na to, da jih večina izvira iz tropskih krajev, je potreben vlažen zrak in nekoliko višja temperatura. Pozimi vaše rastlinice potrebujejo tudi dodatno svetlobo, zato jih čez dan postavite blizu okna, zvečer pa umaknite, da ne bi zmrznile.
1. Nezahtevna rastlina: Sansevierija – taščin jezik
Sobna rastlina, ki je znana po svojih mesnatih, ploščatih in dolgih listih, in se, odvisno od vrste Sansevierije, razlikujejo po vzorcih in barvah. Vzgajanje ni zahtevno. Zalivanje je skromno, primerna je tudi za tiste bolj pozabljive, ki rastlin ne zalivajo redno. Lahko jo postavite na sonce ali na manj osvetljena mesta. Ker ji pretirana vlaga ne ustreza, jo lahko postavite v neposredno bližino radiatorja.
2. Nezahtevna rastlina: Dracena
Dracena je sobna rastlina, ki jo je relativno lahko vzgajati, zato jo z drugim imenom poimenujejo rastlina za pozabljivce. Tvori listne šope iz zelo ozkih in upognjenih visečih listov, zelene ali rdeče barve, zraste pa lahko tudi do tri metre. Je učinkovit čistilec zraka, zato je dobrodošla v vsakem bivalnem prostoru. Najbolj ji ugajajo svetli prostori, vendar ne pod direktno sončno svetlobo. Dracena mora imeti v času rasti vlažno prst, pozimi pa mora biti zalivanje bolj poredko.
3. Nezahtevna rastlina: Fikus
Rastlina, ki je poznana po svojih velikih zelenih listih. Za fikus sta pomembni dve stvari: dovolj toplote in vlage. V času rasti radi spijejo precej vode, zato mora biti zalivanje velikih fikusov vsakodnevno. Ne ustrezajo mu selitve po prostoru, zato ga, enkrat ko mu izberete mesto in ga tja postavite, tam tudi pustite. Kljub vsemu ga skušajte postaviti daleč od bližine vhodnih vrat, radiatorja in klime.
4. Nezahtevna rastlina: Filodendron
Je ena od najbolj odpornih sobnih rastlin. Filodendron lahko doseže višino in širino tudi do dveh metrov. Ima srčaste ali suličaste liste, ki so temnozeleni, z različnimi odprtinami in se podajo prav vsakemu prostoru. Je rastlina, ki izhaja iz tropskih predelov, kjer raste v naravi, a tudi v notranjih prostorih ni izbirčen in ga je lahko vzgajati. Vse kar potrebuje je temperatura, ki se giblje nad 15 stopinj celzija, polsenčen prostor in dovolj vlage. V obdobju rasti ga zalivamo dvakrat na teden, pozimi pa enkrat. Enkrat tedensko je potrebno njegove liste znebiti prahu in jih obrisati z mlačno vodo.
5. Nezahtevna rastlina: Juka – drevo življenja
Juka najbolje uspeva na zelo svetlih mestih, zato ji ustreza tudi direktna izpostavljenost soncu. Juka je sobna rastlina, ki jo je lahko vzgajati, saj prenaša tako suh zrak, topla kot tudi hladnejša mesta, najbolje pa uspeva na temperaturi od 10 do 18 stopinj celzija. Ustreza ji zmerno vlažna prst, pozimi pa jo je potrebno zalivati manj kot ponavadi. Spomladi jo lahko postavite na balkon in jo imate do pozne jeseni zunaj, saj je zelo trpežna in prenese temperature do 3 stopinje celzija. Večina ljudi jo uporablja kot okrasno rastlino, a njena funkcija je tudi zdravilna. Juka namreč močno in hitro razstruplja telo ter aktivira izločanje škodljivih snovi iz telesa.