1. Popusti in kuponi ugodnosti
Pobrskajte po reklamnih letakih in poiščite kupone za popuste pri nakupu točno določenih produktov, nekateri trgovci pa ponujajo tudi popuste na izdelke po želji. Določeni trgovinski centri občasno in nenapovedano objavljajo kupone za 20 odstotni popust na en izdelek, ki pa jih je navadno potrebno unovčiti v dnevu ali dveh.
Omenjene kupone najdete v brezplačnih in dnevnih časopisih, z njimi pa lahko precej privarčujete pri nakupu hrane. V trgovskih centrih včasih ponujajo tudi dodatne popuste za nakup nad določenim zneskom, pri nekaterih pa dajo prednost upokojencem, za katere velja 10 odstotni popust.
2. Premislite, kaj resnično potrebujete
V trgovino ne odhajajte brez nakupovalnega seznama in svinčnika, s katerim sproti odkljukajte, kar ste že kupili. Prisilite se, da boste kupili le to, kar imate na seznamu in se naučite ločite med živili, ki jih resnično potrebujete in pogosto uporabljate ter tistimi, ki jih kupujete le zato, da imate doma večjo izbiro.
Ali res potrebujete deset vrst kosmičev in tri vrste sira? Živil, ki jih še nikoli niste kupovali in bi jih radi preizkusili, pa ne kupujte le iz radovednosti, ampak le, če jih boste tudi zares porabili, npr. v novem receptu, ki ga želite preizkusiti.
3. Varujte zdravje in prihranite denar
Varčevanje pri nakupu hrane je povezano tudi z odločitvijo za bolj zdravo življenje. Iz nakupovalne košarice odstranite nekaj nezdravih razvad, npr. čips, čokolade, slane prigrizke, redilne kosmiče, sadne jogurte z veliko maščob itd.
Če hodite v trgovino enkrat tedensko in vsakič kupite vrečko 150-gramskih smokijev, ki v povprečju stanejo malo več kot en euro, na mesec zapravite več kot 4 eure, letno pa 48 eurov.
V primeru, da vsak teden kupite tudi 100-gramski zavitek grisinov, ki v povprečju stanejo 0,70 eura, pa po letu dni zanje odštejete 33 eurov. Skupni letni izračun obeh pregreh znaša skoraj 80 eurov, če pa k temu dodate še nakupe čokolade (četudi je najcenejša, cca 1 euro), za nezdrave razvade letno odštejete okrog 100 eurov.
4. Primerjate cene različnih izdelkov
Če želite varčevati pri nakupu hrane, primerjanje cene izdelkov med različnimi trgovskimi centri, bodite pa pozorni tudi na različne blagovne znamke znotraj določene trgovine.
Največkrat izdelki, ki spadajo pod znamko določenega nakupovalnega centra, niso nič slabši od svetovno znanih znamk, poleg tega so največkrat cenejši. Primerjajte tudi različne embalaže istih izdelkov in preverite, kolikšna je cena izdelka na kilogram, oziroma na kos. Vaš pogled naj se ustavi tudi na dnu polic, kjer so pred očmi kupcev večkrat skriti cenejši izdelki, privarčevali pa boste tudi z nakupom izdelkov, ki so tik pred iztekom roka.
5. Kupujte na zalogo
To je ukrep, s katerim boste pri nakupu hrane privarčevali le v primeru, da boste kupili živilo, ki vam preverjeno ustreza, in ne bo že v nekaj dneh propadlo.
Na zalogo ne morete kupovati sira, kruha in večine sadje, zato pa lahko precej prihranite pri nakupu več konzerv rib, zmrznjene zelenjave in sadja ipd.