1. Majhne kuhinje – izkoristite prostor
V majhni kuhinji je pomembno, da čim bolj smotrno izkoristimo prostor. Začnite s tem, da se znebite navlake, ki se vam je nabrala skozi leta. Uporabljate aparat za pripravo jogurtov, ki ste ga dobili za rojstni dan? Ali res potrebujete več kot 4 različne nože? Imate v omari ponve in lonce, ki jih ne uporabljate, ker se ne dajo več očistiti? Naj letijo v smeti.
Razmislite, ali katere stvari, ki jih shranjujete v kuhinji, ne bi mogli prestaviti kam drugam. Čistila lahko gredo v kopalnico ali predsobo, kuharske knjige na knjižno polico v dnevni sobi. Košara s sadjem je lahko na mizici v dnevni sobi. Mislite na to, da tudi drugi člani družine uporabljajo kuhinjo in poskusite zmanjšati promet skozi prostor. V majhni kuhinji postavite hladilnik, prigrizke in ostale pogosto uporabljene stvari na začetek kuhinje – tako vas drugi ne bodo motili, ko boste pripravljali obrok.
Izkoristite stene ali strop. Pritrdite nosilce za posodo ali razne pripomočke – zajemalke, cedila, odpirače – na steno ali jih celo obesite s stropa. Tako boste razbremenili in izpraznili omare za druge stvari.
2. Umaknite nepotrebne predmete
Da bi poskrbeli, da je čim manj predmetov na delovnih površinah in pultih morate v majhni kuhinji čim bolje izkoristiti omare in predale. Za boljšo organizacijo poskusite imeti posamezne omare namenjene določenim stvarem, na primer omare s kozarci in skodelicami, ponvami itd. Če je takšna organizacija neizvedljiva, poskusite ustvariti v omarah več odlagalnih površin z dodatnimi razdelilnimi policami. Omare so pogosto standardnih mer in imajo pripravljene luknje za nosilne zatiče, zato je možno dokupiti dodatne police. Pomislite tudi na notranjo stran vratc od omare. Nanje lahko pritrdite nosilce za kuhinjske pripomočke ali za začimbe.
Včasih so nizke omare slabo izkoriščene, ker se neradi sklanjamo in stegujemo po predmete, ki so zlezli kam v kot. Z preureditvijo takšnih omar v predalnike lahko dosežemo večjo izkoriščenost prostora. Prazen prostor med dvema omarama lahko zapolnite s policami. Ker majhna kuhinja ne dopušča razširitve v širino, razmišljajte navzgor. Omare lahko postavite čisto do stropa, če pa so vam izven dosega rok, so na voljo majhne priročne lestve, s katerimi boste dosegli tudi te omare. Tam shranjujte praznično posodo, pijačo, ki jo hranite za posebne priložnosti ter ozimnico.
3. Ne nalagajte stvari na delovne površine
Poskrbite za to, da so delovne površine v majhni kuhinji prazne. Aparate, ki jih ne uporabljate pogosto, pospravite v omare, da vam ne bodo v napoto. Poskusite najti aparate, ki vključujejo več funkcij v eni napravi – npr. mikrovalovne pečice z vgrajenim opekačem za kruh, multifunkcijski mešalniki ipd. Poiščite tehtnico, ki jo lahko pritrdite na steno.
Namesto kuhalnih plošč s štirimi enotami se odločite za takšno z dvema – zadostovali bosta za večino kuhalnih potreb. Če pečice ne uporabljate pogosto, razmislite o mini pečici namesto štedilnika polne velikosti. Največji posamezni element kuhinje je največkrat hladilnik, zato razmislite o vgradnih hladilnikih ali zamrzovalnikih.
4. Uporabite prave barve
Vsak vrabček že čivka, da svetle barve povečajo prostor, zato uporabite v majhni kuhinji tudi ta trik. Poskušajte se izogniti uporabi preveč barv in premočnih kontrastov, saj bodo v majhnem prostoru preobremenili opazovalca. Svetloba bo doprinesla velik del k navideznemu povečanju prostora, zato poskušajte vključiti čim več naravne svetlobe, dodatno pa bo ta efekt povečala tudi umetna svetloba. Majhne lučke lahko vgradite pod omarami ali celo v omarah. Še en trik za povečanje prostora je uporaba ogledal. Postavite ga na steno za delovno površino ali na stranico omare.
Že veste, kako barve v kuhinji vplivajo na to, koliko pojemo?