Da bi preprečili zadrževanje vlage in pojav plesni, pogosto zračite kopalnico in uporabljajte ventilator. Če ne pomaga redno vzdrževanje, posezite po sredstvih za dezinfekcijo v obliki belila. Če pa ste ravno v fazi prenavljanja kopalnice, glejte, da izberete materiale, ki so odporni na plesen.
Kljub vsem naporom pa se plesni v kopalnici zelo težko izognemo. Črni madeži se večinoma pojavljajo na fugah med ploščicami in ob robu kadi, poleg tega, da so neestetski, so tudi higienski problem, kini povsem nenevaren za zdravje. Pogosto se plesen iz kopalnice razširi tudi na ostale dele hiše ali stanovanja. Za vas imamo nekaj koristnih nasvetov, kako plesen odpraviti.
Kopalnica – gojišče plesni
Kopalnica je pravo gojišče plesni saj je vlažna, topla in slabo prezračena. Da bi preprečili nastajanje plesni moramo najprej spremeniti te pogoje za nastanek. Med tuširanjem pustite nekoliko odprto okno ali vrata. Če v kopalnici nimate okna, med tuširanjem prižgite vlažilec zraka ali pa ventilator, ki ga je pametno vključiti tudi takrat, ko se vam med tuširanjem zamegli ogledalo. To je znak, da je v kopalnici prisotna vlaga.
Vsakodnevna skrb
Ne mislite, da se boste vlagi izognili že samo s tem, da boste vsak dan temeljito zdrgnili ploščice v kopalnici. Čistite jih, ko je to potrebno. Kljub vsemu pa lahko vseeno nekaj storite na vsakodnevni bazi, kar bo vsaj malo preprečilo nastanek neprijetnih temnih madežev plesni. Površine v kopalnici varujte pred nesnago, ki pogosto natsane zaradi ostankov šampona, olja ali kreme za telo. Mokre brisače sušite izven kopalnice, poleg tega pa glejte, da je zavesa na kadi ali tuš kabini iz sintetičnih materialov, saj tako precej manj vpija tekočino.
Krpica in voda
Načini, kako se boriti s plesnijo, so odvisno od tega, koliko jo je in kako dolgo je prisotna. Če je pred vami veliko dela, raje uporabite sredstva za čiščenje, ki vsebujejo manjši delež nevarnih kemikalij, da bi tega čim manj vdihavali. Sicer pa sta v resnici vaše najmočnejše orožje voda in krpa iz mikrovlaken, ki dobro vpija. Izjemno učinkovita je tudi uporaba stare zobne ščetke, nekateri pa priporočajo osebne gobice za čiščenje.
Izogibanje neprijetnim črnim madežem
Če samo s čiščenjem ne dosežete željenih rezultatov, je najboljša rešitev belilo. Tri merice vode pomešajte z eno merico varikine ali kupite kakšno sredstvo za čiščenje, ki vsebuje manjšo količino belila. Seveda pri tem nujno zaščitite z gumijastimi rokavicami. Če niti ta metoda ne pomaga, posezite po močnejšem koncentratu. Toda pozor, nikoli ne kombinirajte dveh različnih sredstev (na primer amoniaka in belila), saj lahko pride do strupenih hlapov, ki so življenjsko nevarni. Dobra ideja za čiščenje je tudi parni čistilec, ki ima pogosto ščetinasti nastavek, ki je v kombinaciji z paro odličen za odstranjevanje plesni.
Ko plesen napade zidove
Ko ste izkoristili že vse naštete adute v rokavu in se trdovratna plesen še naprej vrača, je verjetno čas, da zamenjate silikon ob robu kadi ali oken. Zamenjajte ga s sanitarnim silikonom, ki vsebuje sredstvo proti plesni. Če pa ste opazili, da se je plesen zažrla tudi pod ploščice ali pa na zidove, potem je verjetno najboljša rešitev adaptacija kopalnice. Pri tem glejte, da boste uporabili materiale, ki so odporni na plesen.
Če vam je plesen napadla tudi leseno omaro v kopalnici, ji žal verjetno ni pomoči. Zato vam svetujemo, da imejte omare vedno nekaj centimetrov stran od stene.