Z vraščenimi dlakami se ne srečujejo le ženske, saj ta težava ni le posledica depilacije, temveč so težave z vraščenimi dlakami dobro znane tudi moškim, in sicer tudi na predelih telesa, kjer dlak nikoli niso odstranjevali. Vraščena dlaka je dlaka, ki se viha na noter in raste nazaj proti svojemu foliklu. Namesto da bi predrla skozi površino kože, obtiči pod njo in na tem mestu običajno nastane majhna bunkica in iritacija. V hudih primerih lahko vraščena dlaka povzroči veliko bolečino in se celo zagnoji, kar pogostokrat vodi do obiska zdravnika ali celo kirurga. Seveda lahko pojav vraščenih dlak uspešno preprečite s primernim načinom britja, uporabo pilinga za telo in uporabo določenih losjonov (izdelki, ki vsebujejo salicilno kislino), če kljub temu na svojem telesu zagledate vraščeno dlako, pa imate pred seboj pravi izziv.
Veste, kakšno depilacijo izbrati za določene dele telesa? Preberite tukaj!
Vraščena dlaka – kako opraviti z njo?
1. korak: Piling predela vraščene dlake
Dvakrat na dan opravite piling na predelu, kjer imate vraščeno dlako. To bo odstranilo povrhnjo odvečno, odmrlo kožo in snovi, ki vraščeno dlako držijo ujeto pod kožo. Sčasoma bo delček dlake pokukal na površino, kar vam bo omogočilo, da dlako izvlečete ven. Najbolje bo, če med pilingom drgnete v različnih gibih in tako dlako ”obdelate” z vseh strani. Pri pilingu lahko uporabite tudi temu primerno kopalno rokavičko.
2. korak: Zmehčajte kožo s toplim obkladkom
Če na predel vraščene dlake nanesete topel obkladek, na primer brisačo, namočeno v vročo vodo, se koža in dlaka dovolj zmehčata, da dlaka sama od sebe pogleda ven ali pa se vsaj dovolj približa površini, da jo lahko privabite ven. V primeru, da ste obkladek nanašali več minut, pa dlake še vedno ni na pogled, potem boste potrebovali primerno ”orodje” ali pa vam bo morala pomagati kozmetičarka. Za globoko vraščene dlake uporabite izdelke, ki vsebujejo AHA (alfa hidroksi kisline). Ti izdelki so lahko tudi malce agresivni in predel kože vidno osušijo, nekateri izmed njih pa nimajo ravno prijetnega vonja. Glede izbire takšnih izdelkov vam lahko svetuje kozmetičarka.
3. korak: Sterilna igla in pinceta
Ko delček dlake pogleda ven, jo s sterilno iglo oziroma pinceto nežno izvlecite ven, a je skušajte ne izpuliti. Kadar gre za tanko dlako, ki je pod kožo vidno zavita v krogih. Takšno dlako le nežno primite s pinceto, jo izvlecite in zravnajte. V primeru, da je vraščena dlaka zavozlana, pocukajte konček te dlake in z lahkoto se bo odvozlala. Z ostrimi, koničastimi deli pincete, delajte previdno, da ne poškodujete kože do krvi.
4. korak: Negujte ”prizadeto” območje
Nabuhlo kožo, ki nastane kot posledica vraščene dlake, lahko negujete enako, kot bi negovali mozolje. Izdelki s salicilno kislino zelo hitro odstranijo rdečino in oteklost, kar dlaki ponudi več prostora, da se prebije skozi kožo. Ko vraščeno dlako odstranite, lahko nanesete razkuževalno sredstvo, ki bo preprečilo infekcijo predela. Predel lahko negujete tudi z aloe vero in nošenjem udobnega bombažnega spodnjega perila. Na predelih, kjer ne želite imeti opravka z vraščenimi dlakami, redno izvajajte piling, hkrati pa tudi poskrbite za primerno vlažilno nego.
Preberite si še vse, kar morate vedeti o brazilski depilaciji!