1. Dvomijo v ustaljena mnenja in prepričanja
Inteligentni ljudje ne verjamejo vsega, kar slišijo. Vedno se sprašujejo o smiselnosti tradicije, prepričanj, etičnih norm, celotnega sistema, v katerem živimo – o vsem, kar obstaja. Ničesar ne jemljejo za samoumevno in ne sledijo množici, temveč o vsem kritično premislijo in temeljito raziščejo, preden si ustvarijo svoje mnenje. Nadpovprečno inteligentni ljudje lahko spregledajo laž in ne dovolijo drugim, da bi se z njimi igrali ali jih spravili v težave. Dogme oziroma načela, ki so predstavljena kot neizpodbitna resnica, jim ne pomenijo nič – imajo mnenje, ki ga želijo imeti, in sledijo svoji življenjski poti.
2. Nikogar ne kujejo v zvezde
Ljudje z nadpovprečnim IQ imajo le redkokdaj neke idole in le redko iščejo nekoga, ki bi jih vodil skozi življenje. Razumejo, da se lahko od vsakega človeka v življenju nekaj naučimo, razumejo pa tudi, da nihče ne ve vsega. Nihče nima vseh odgovorov in zato nadpovprečno inteligentni ljudje nikogar ne gledajo kot idola. Sebe dojemajo kot svojega osebnega guruja, ki ima dovolj modrosti in moči, da se znajde v vsaki situaciji.
3. Nenehno iščejo nova znanja
Ljudje z visokim inteligenčnim kvocientom niso nikoli zadovoljni s tem, kar vedo – vedno hrepenijo po novih znanjih in izkušnjah. Uživajo v razširitvi svojega uma in se vključijo v inteligenten pogovor, kadar koli imajo priložnost. Inteligentni ljudje so navdušeni nad znanjem in zasvojeni z njim, niso zadovoljni z naučenim, saj ne želijo, da njihov um stagnira. Razumejo, da je znanje moč in se želijo oborožiti s čim več mentalnega streliva.
4. Svoje ideje spreminjajo v dejanja
Nadpovprečno inteligentni ljudje vedo, da misli in ideje ne pomenijo nič brez dejanj. Če želijo v življenju kam priti, razumejo, da morajo to, kar poznajo, uporabiti v konkretnih dejanjih. Vaše misli niso koristne, razen če jih delite z drugimi in jih uporabite za prispevanje k svetu, zato inteligentni ljudje vedno iščejo načine, kako uporabiti svoje znanje. Ne bodo dovolili, da bi jih karkoli oviralo pri njihovem prizadevanju, da bi s svojim znanjem spremenili svet na bolje. Izdelava novih načrtov za doseganje ciljev jim daje veliko zadovoljstvo.
5. Poznajo vrednost časa, preživetega sami s seboj, v tišini
Bolj kot karkoli drugega se ljudje z visokim IQ zavedajo vrednosti časa, preživetega sami s seboj v tišini. Svet je tako hiter, da se zdi, da se preprosto “biti” sploh ne poudarja. Vsi moramo delovati, delati, proizvajati, se gibati, zaslužiti. Premalo časa porabimo za razmišljanje, čustvovanje, ljubezen … Zato nadpovprečno inteligentni ljudje čim več časa preživijo sami s seboj in s svojimi mislimi, saj vedo, kako pomembno je pogledati globoko vase, da bi našli odgovore. Četudi v tistem trenutku ne iščejo odgovorov, se še vedno zavedajo pomena časa, ki ga preživimo sami, stran od hrupa, ki nas obdaja, saj to pomaga tudi pri razbremenjevanju stresa ter regeneraciji uma, telesa in duha.