Strokovna sodelavka Slovenskega filmskega centra (SFC) Nika Gričar je ob predstavitvi zastopanosti ustvarjalk in ustvarjalcev po spolu v slovenskem nacionalnem filmskem programu povedala, da so si vprašanje enakosti spolov prvič zastavili leta 2018 in morda je “tri leta zatem čas, da pogledamo, kaj se je zgodilo vmes”.
Analiza iz leta 2018 je zajela obdobje med letoma 2011 in 2017. Med drugim je pokazala, da so le 15 odstotkov vseh podprtih projektov ustvarile avtorice ter da režiserke pogosteje ustvarjajo AV dela in prvence. Poleg tega je bila povprečna podpora za projekte avtoric nižja na vseh razpisih SFC, izjema so bili kratki filmi in AV dela. Analiza obdobja 2011 do 2020 pa je med drugim pokazala, da so 20 odstotkov vseh podprtih projektov ustvarile ženske. Povprečna podpora je za projekte režiserk sicer še vedno nižja na vseh shemah podpore SFC, razen pri krakih filmih in AV delih, vendar so se razlike zmanjšale.
Programski direktor Ljubljanskega mednarodnega filmskega festivala – Liffa Simon Popek je spregovoril o zastopanosti režiserk na festivalih in na Liffu. Kot je dejal, slednji ne odstopa veliko od standardov v slovenski in evropski kinematografiji, 29 odstotkov filmov na letošnjem festivalu so ustvarile avtorice.
Spomnil je, da so se festivali v času gibanja #jaztudi zavezovali, da naj bi 50 odstotkov filmov na festivalih predstavljali filmi avtoric. A sam meni, da je ta številka iluzorna, dokler ne bo prišlo do sistemskih sprememb. Kot je dejal, selektorji ne morejo zagotoviti 50-odstotne zastopanosti avtoric na festivalih, če so med filmi, ki jih selekcionirajo, le 20 odstotkov filmov ustvarile avtorice. Samemu je sicer letos v tekmovalnem programu Liffa to uspelo. A kot, je poudaril, mu je pri sestavljanju programa festivala še vedno prvo vodilo kakovost filma.
Režiser in predsednik Društva slovenskih režiserjev Matevž Luzar pa je predstavil delavnici Scenarnica in Dokumentarnica, ki ju društvo pripravlja v partnerstvu s SFC. Prvo, ki je namenjena razvoju celovečernih igranih filmov, pripravljajo že šest let, drugo, posvečeno razvoju dokumentarnih filmov, so zagnali letos.
V drugem delu so štiri režiserke predstavile filme, ki se jim trenutno posvečajo. Sonja Prosenc je predstavila celovečerni igrani film Odrešitev. Kot je povedala za STA, je črno komično dramo začela pisati leta 2017, ko je na Norveškem montirala Zgodovino ljubezni. Pripovedovala bo o disfunkcionalnosti družinskih odnosov ter o tem, kako živimo v svojih mehurčkih, distancirani od realnosti. Film je trenutno v fazi predprodukcije, snemanje je načrtovano prihodnjo jesen.
Petra Seliškar, ki je spregovorila o celovečernem dokumentarcu Telo, je za STA povedala, da je to eden njenih najdaljših projektov, trenutno v fazi postprodukcije. Zajema obdobje 20 let življenja njene prijateljice ter govori o avtoimunih boleznih, prijateljstvu in odraščanju z boleznimi v družini. Emotivno sicer težek film je, kot je dejala, tudi humoren, saj je taka tudi relacija med protagonistko in režiserko.
Rahela Jagrič Pirc je predstavila celovečerni igrani prvenec Vesolje med nami. Glavni junak mladinskega filma je 14-letni Kanadčan Tobi, ki z mamo za poletne počitnice pripotuje na obisk v Slovenijo. Kot je povedala za STA, je bil film dokončan pred tremi tedni, spomladi začne s kino distribucijo v Sloveniji, so pa tudi že začeli s pošiljanjem na festivale.
Maja Doroteja Prelog pa je predstavila celovečerni dokumentarni prvenec Cent’anni. Za STA je povedala, da govori o stiski dveh mladih, ki se po težki izkušnji odpravita na nenavadno potovanje, da bi se vrnila nazaj v življenje. Prinaša njeno osebno zgodbo in zgodbo njenega partnerja Blaža, ki se po preboleli levkemiji odpravi s kolesom po Italiji. Trenutno je film v postprodukciji; končuje z montažo, čaka ta jo še postprodukcija slike in zvoka.
Zadnji del dogodka je namenjen pogovoru, kako je ustvarjati kot režiserka. Sodelujejo Sonja Prosenc in Petra Seliškar ter scenaristka Zsofia Ruttkay z Madžarske in režiserka Leyla Yilmaz iz Turčije; slednji sta članici žirije za nagrado vodomec letošnjega Liffa.
Dogodek je pripravil SFC v sodelovanju z Društvom slovenskih režiserjev in Liffom.