Zimi in hladnemu zraku najraje pobegnemo v toplem zavetju doma, toda ogrevanje prostorov s sabo prinaša številne negativne vplive. Z ogrevanjem se zmanjšuje vlažnost zraka, zaradi česar se nam zamašijo dihalne poti, poveča se razdražljivost, izgubimo koncentracijo in naš imunski sistem slabi, saj zmanjšujemo njegovo odpornost proti številnim mikroorganizmom. Da bi se izognili posledicam suhega zraka, pomagajo že majhne spremembe, za katere vam bodo hvaležni tako grlo kot koža, še posebno pa denarnica.
Pozimi je neizogibno, da vlažimo zrak, ki se zaradi ogrevanja izsuši. To izsušuje našo kožo, rastline in celo pohištvo. Rešitev je, da s preprostimi in poceni triki dosežete idealno vlažnost zraka v prostoru.
1. Posode z vodom na radiatorju
V stekleno posodo nalijte vodo in v njo nakapljajte nekaj kapljic eteričnega olja sivke, evkaliptusa, čajevca in mete. Izparevanje vode bo navlažilo zrak, eterična olja pa bodo s svojim blagodejnim vonjem pozitivno vplivala na naše dihalne poti in sproščala.
2. Zračenje prostorov
Osnovno pravilo pri zračenju prostorov in vlaženju zraka v prostoru pozimi je, da smo pozorni na čas, kako dolgo imamo odprta okna oziroma vrata, skozi katera v prostor prihaja hladen, svež zrak. Vse je odvisno od tega, koliko je zunaj stopinj. Bolj kot je zunaj mrzlo, manj časa zračite, saj čisti zrak, ki prihaja v prostor, takoj postane suh in posrka obstoječo vlago v zraku. Rešitev je, da zračimo vsaj trikrat dnevno in za kratek čas.
3. Na radiatorju sušite spodnje perilo
Namesto da mokro perilo sušite v skrivnih prostorih, ga raje izkoristite kot naravni vlažilec zraka. Stojalo za sušenje perila postavite čim bližje k radiatorju, ali pa ga sušite celo na radiatorju, in tako bo voda, ki bo izparevala, vlažila zrak.
4. Prekuhavanje vode z lupinami citrusov
V lonec dajte vodo in v njo narežite lupino pomaranč ali limon ter pustite, da se kuha na zmernem ognju. Z izparevanjem bo zrak postal bolj vlažen, vonj citrusov pa bo blagodejno vplival na vaše počutje.