Pogosto se nosečnost dogodi nenačrtovano, vendarle pa se ob vseh možnostih in propagandi kontracepcije tudi vedno več ljudi zavestno odloči za družino oziroma naraščaj. V teh primerih gre torej za dejanje, ki je posledica odločitve in premisleka. Da bo odločitev lažja in tehtnejša, pa v nadaljevanju preberite, na kaj vse velja pri tem usmeriti pozornost.
Čustvene okoliščine
Se počutite nezaželeno, ničvredno, čustveno izpraznjeno in depresivno? In morda razmišljate o tem, kako bi majceno bitjece zapolnilo vse praznine v vašem življenju? To ne sme biti razlog, zaradi katerega bi se odločili za otroka. Res je, da vas bo imel otrok brezpogojno in nepopisno rad in bil od vas odvisen, vendar ne morete sebično pričakovati, da bo njegova eksistenca namenjena zgolj zapolnjevanju vaše čustvene praznine. Ravno tako ne smete zanositi zgolj zato, da bi svojega distanciranega partnerja priklenili nase in bili preko otroka z njim povezani za vedno.
Domače okoliščine
Rojstvo otroka prinese veliko sprememb, tudi popolnoma objektivnih in banalnih. Zato velja razmisliti tudi o tem, kako in kje boste z otrokom živele. Se še vedno stiskate v dvosobnem stanovanju s starši, s katerimi se zapovrhu še ne razumete ravno najbolje? Živite v študentskem naselju, kjer bi dojenček zelo motil vašo sostanovalko, ki ravno namerava pričeti pisati diplomo? Ali pa s partnerjem sicer razmišljata o najemu skupnega stanovanja, vendar vama ne bo uspelo prihraniti dovolj za potrebno opremo? Vse to naj bodo stvari, na katere je vredno pomisliti. To seveda ne pomeni, da lahko otroka imate šele, ko boste ponosna lastnica štirisobnega stanovanja (kar je z današnjimi cenami stanovanj skorajda nemogoče), temveč, da ramislite o morebitnih težavah ter predvsem o njihovih rešitvah, preden otrok prijoka na svet.
Finančne okoliščine
Dejstvo je, da otroci še zdraleč niso poceni. Čeprav so čisto majhni, zavzamejo malo prostora in pojedo malo, so vse potrebščine, ki jih boste potrebovale za svojega malčka, kar precej drage. Zato morate razmisliti, kako boste preživele skozi mesec. Lahko računate tudi na pomoč svojih staršev in otrokovega očeta, če ne živita skupaj? Po vsej verjetnosti boste morale tudi spremeniti svoje prioritete in na prvo mesto postaviti otrokove potrebe. S skrbnim načrtovanjem in odgovornostjo pa vam zagotovo lahko uspe. Pretehtajte tudi možnosti državne socialne pomoči, če same ne boste zmogle. V tem primeru je ključnega pomena dobra informiranost, zato si vzemit čas in raziščite svoje pravice in možnosti.
Ob vsem velja pomisliti tudi na to, s kom nameravate imeti otroka. Je to oseba, na katero se lahko zanesete in ki bo čustveno dostopen za otroka? Ga bo podpiral finančno in tudi v drugih ozirih, ki so potrebni za otrokovo življenje? Četudi so vaši odgovori na zgornji vprašanji nikalni, to še ne pomeni, da otroka vseeno ne morete spočeti z njim. Naša fiksacija na »naravno« ureditev heteroseksualne družinske celice je namreč vse prej kot potrebna, važno je le, da otrok odrašča v vzpodbudnem in pozitivnem okolju ter da ima ob sebi odgovorne in zrele osebe, pa najsi je to babica, vaša prijateljica ali brat. Vseeno pa je odraščanje brez očeta še vedno na nek način stigmatizirano, zato velja razmisliti tudi o tem, preden se odločate za otroka.