Kontracepcijska tabletka je hormonska oblika zaščite pred zanositvijo. Tabletka prepreči ovulacijo, torej mesečno sproščanje jajčec iz jajčnikov. Spremeni sluz v materničnem vratu, da postane gosta in lepljiva, zato semenčice težko pridejo v maternico. Metoda je več kot 99-odstotno zanesljiva. Tabletke je treba jemati vsak dan, 21 dni v ciklusu.
Tabletke z manj in več hormonov
Zelo popularne so tabletke z najmanjšo vsebnostjo hormona ali ultranizkodozne tabletke (na primer Logest ali Yarina). Ultranizkodozne tabletke vsebujejo najmanjše odmerke hormonov (20 ug etinilestradiola in 75 ug gestodena), kar pomeni, da tudi stranski učinki kot je povečanje teže, depresija in občutljivost dojk, niso tako pogosti kot pri tabletkah z višjo vsebnostjo hormonov. Tabletk z višjo vsebnostjo hormonov- nizkodoznih tabletk, je na tržišču največ in so najpogosteje predpisane tabletke. Vsebujejo od 30 do 35 ug etinilestradiola. Med nizkodozne tabletke sodijo tudi tabletke, ki blokirajo moške hormone. Preprečujejo izpadanje las in umirjajo mozoljasto kožo (na primer Diane 35).
Kdaj lahko zančnemo uporabljati kontracepcijske tabletke?
Tabletke ne vplivajo na sposobnost kasnejše zanositve, primerne pa so za vse zdrave ženske, tudi za najstnice. Lahko jih začnemo uporabljati že po šestih rednih menstruacijah. Ginekologi pa močno odsvetujejo jemanje tabletk z namenom, da bi uravnali menstrualni cikel. Na ta način se namreč zakrijejo morebitne motnje, ki lahko kasneje izbruhnejo na dan v hudih oblikah – kot na primer rak materničnega vratu.
Kdo kontracepcijskih tablet ne sme jemati?
Kontracepcijskih tablet ne smete jemati, če kadite in ste starejši od 35 let, imate nepojasnjeno krvavitev iz nožnice, imate raka na dojki ali obolenje jeter. Ne predpisujejo se osebam z povišanim krvnim tlakom ali povišano koncentracijo holesterola v krvi, osebam, ki imajo težave s krvnimi strdki in nosečnicam. Prenehati jih morate jemati tudi, če ste se od začetka jemanja tabletk v kratkem času zredili za več kot 5 kg.
Kaj so pokazale raziskave o škodljivosti kontracepcijskih tabletk?
Številne raziskave, ki so si sicer med seboj pogosto zelo nasprotujoče, so pokazale, da kontracepcijske tabletke lahko povečajo možnost za raka dojke, če ženska jemlje kontracepcijo v obdobju pred rojstvom prvega otroka. Ker je med uporabnicami veliko mladih deklet, celo najstnic, zadeva vsekakor ni zanemarljiva. Iste raziskave so pokazale, da uporaba tabletk še bolj poveča tveganje za raka dojk v primeru, ko ženske kontracepcijske tabletke jemljejo štiri leta ali več, v obdobju pred prvim otrokom. Številne ženske jo jemljejo vrsto let, pri čemer se morda sploh ne zavedajo, da so številne težave, ki jih spremljajo, lahko povezane s tabletkami. Marsikatera se zaradi hormonov zredi, nekatere zapadejo celo v depresijo, pogosto je tudi upadanje spolnega poželenja. To lahko popravimo z zamenjavo tabletke za takšno, ki vsebuje več testosterona, vendar ni nobenega zagotovila, da bo sprememba koristila, oziroma nam ne bo škodovala. Preberite še več o stranskih učinkih kontracepcijskih tabletk.
O tem, katere vrste tabletk so za vas primerne, se pogovorite z ginekologom. Če vam tabetke ne ustrazajo, jih vsekakor zamenjajte.