V nedeljo bomo spali eno uro manj
Ta vikend bo za eno uro krajši, saj bomo namreč v nedeljo prešli z zimskega na poletni čas. V noči iz sobote na nedeljo bomo urine kazalce ob 2. uri prestavili na 3. uro – oziroma bomo to storili preden gremo spat ali ko vstanemo. Nazaj na zimski čas bomo uro premaknili zadnjo nedeljo v oktobru, ki bo 30. 10. 2011.
Zakaj sploh premikamo uro?
Premik ure, zato da bi varčevali z dnevno svetlobo, si je leta 1784 izmislil ameriški državnik Benjamin Franklin, ki pa si je varčevanje sicer zamislil tako, da morajo ljudje prej leči spat in zato tudi prej vstati. Poletni čas, kot ga poznamo danes, so prvi uvedli Nemci med prvo svetovno vojno zaradi potrebe po varčevanju z energijo, kmalu pa so jim sledile tudi ostale države. Ukrep je nato zamrl in se pet uveljavil v času naftne krize v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja.
Od leta 2001 je premik ure obvezen za vse članice Evropske unije, ki ležijo na celini (torej ne za Veliko Britanijo). Razlog, da je EU prehod na poletni oziroma zimski čas poenotila, je bila težnja po lažjem in pravilnem delovanju nekaterih sektorjev, transporta, komunikacij, pa tudi drugih industrijskih sektorjev. Sicer pa poletni čas poznajo v približno 70 državah sveta, vendar premik ure ni usklajen.