Preprečite porodne in poporodne zaplete
Postati mati je zelo odgovorna odločitev, verjetno največja, ki jo ženska sprejme v svojem življenju. Večina njenih misli se vrti okoli bitja, ki raste in se razvija v njej, zelo pomembno pa je, da poskrbi tudi za svoje zdravje. Zavedati se morate, kako pomembno je, da rodite kar se le da enostavno in v čim krajšem času. V okviru priprave na porod je morda še vedno premalo poudarjen pomen mišic medeničnega dna. Te mišice podpirajo notranje organe, med katere sodi tudi maternica s plodom, in jih ohranjajo v pravilni legi. Med nosečnostjo postanejo mišice medeničnega dna bolj elastične in ohlapne, povečana telesna teža in velik plod pa zanje predstavljata še dodatno breme. Med porodom prihaja do močnega raztezanja mehkih tkiv, med katere sodijo tudi omenjene mišice, zato so vsaj minimalne okvare skoraj neizogibne. Poškodbe lahko preprečite ali omilite tako, da se pred porodom te mišice naučite pravilno uporabljati in skrbeti za njihovo moč in prožnost. S pravilnim delovanjem in nadziranjem teh mišic lahko skrajšate in izboljšate svoj porod in se izognete poznejšim neprijetnostim, ki jih povzroča njihova oslabelost, med katerimi naj omenimo nekontrolirano uhajanje urina, vetrov in blata, povešanje rodil in ostalih organov medenice, razširjena nožnica in podobno.
Kaj so vaginalno – medenične uteži?
Terapevti priporočajo, da se pred porodom naučite ločevati med stiskanjem mišic medeničnega dna in trebušnih mišic, nato pa še pravilno stisniti trebušne mišice in sočasno sprostiti mišice medeničnega dna. Njihova pravilna in nadzorovana uporaba je zelo pomembna pri vašem aktivnem sodelovanju med porodom. Da bi se tehnike nadzorovanja mišic lažje samostojno naučile, vam je na voljo vadbeni pripomoček – medenične uteži. Najbolj pogost je komplet petih, tamponom podobnih uteži z enako obliko in prostornino, a različnimi težami, ki enakomerno naraščajo od 20 do 70 gramov. Za lažje razločevanje so priročno označene s številkami ali barvami, iz higienskih razlogov pa so prelite z medicinsko plastiko. Čeprav je glede na izkušnje številnih zadovoljnih uporabnic njihova uporaba popolnoma varna, se o uporabi uteži med nosečnostjo vseeno posvetujte s svojim zdravnikom ali ginekologom.
Kako poteka vadba?
Vadba z utežmi je zelo preprosta. V stoječem položaju si v nožnico vstavite najlažjo utež, ki bo zaradi teže in gravitacije drsela navzdol. Stisnite mišice medeničnega dna in jo zadržite v sebi. Verjetno boste to storili kar refleksno, zato bo gib pravilen in najbolj učinkovit. Nato začnite z dobro poznanimi Keglovimi vajami, ki sestojijo iz dolgih in kratkih stiskov. Ob vsakodnevni vadbi si boste v razmeroma kratkem času okrepili mišice do te mere, da boste lahko prešli na malce težjo utež in ponovili celoten postopek. Opazen napredek vas bo vzpodbudil za nadaljevanje vaj z vse težjimi utežmi. Poleg moči se bo okrepila tudi zmožnost nadzora nad delovanjem medeničnih mišic. Za boljši porod pa je pomembno tudi to, da se naučite pravilno stisniti trebušne mišice in istočasno sprostiti mišice medeničnega dna. To lahko dosežete tako, da se uležete in s pomočjo trebušnih mišic potiskate uteži ven iz nožnice. Vse te vaje so podrobneje opisane tudi v navodilih za uporabo, ki jih dobite poleg uteži, zato le brez skrbi.