Napihnjenost zna biti tako estetsko kot tudi zdravstveno velik problem, še posebej, če zanjo ne najdemo pravega vzroka. Razlogi za napihnjenost so zelo različni, saj lahko do nje pride že po kozarcu vode, žvečilnih gumijih ali določeni hrani. In medtem ko se nekaterim trebuh napihne za zgolj nekaj centimetrov, se drugim opazno poveča ter hkrati povzroča tudi krče, zaprtje in druge zdravstvene težave.
Pogreta hrana je včasih težko prebavljiva
Po zaužitju pogrete hrane, predvsem testenina in riža, pride velikokrat do neprijetnega pojava napihnjenosti. Ta nastane zaradi spremenjene strukture živil v odporen škrob, ki ga mnogi težko prebavljajo. To sicer ne pomeni, da se morate takšnih obrokov vedno izogniti, pomembno je le, da jih uživate takrat, ko so sveže pripravljeni.
Napihnjenost lahko povzročajo tudi hormonske spremembe
Pogost vzrok za napihnjenost so tudi hormonske spremembe, predvsem med ovulacijo. Takrat so ženske videti polnejše, velikokrat pa prihaja tudi do zaprtja. Za odpravo teh težav je najbolj priporočljivo uživanje vlaknin.
Za napihnjenost so pogostokrat krivi žvečilni gumiji
Med žvečenjem običajno pogoltnete veliko več zraka, kot je to potrebno, zato prihaja do občutka napihnjenosti. Sicer pa so za slednjo odgovorni tudi sladkorji, ki vsebujejo sorbitol, ksilitol in manitol. Telo le-te težko prebavlja, v debelem črevesju pa jih razgradijo bakterije in pri tem seveda proizvedejo veliko plinov. Takšne sestavine se lahko najde tudi v pijačah, ki ne vsebujejo sladkorja.
Prekomeren vnos vlaknin povzroča pline in napenjanje v črevesju
Tudi zdrava prehrana, ki je povečini bogata z vlakninami, povzroča namenjanje v črevesju. Prekomeren vnos sicer zdravih vlaknin zaužijemo predvsem z zelenjavo – s fižolom in ostalimi stročnicami. Potrebno se je izogibati hrani, ki je težko prebavljiva (predvsem stročnice in glavnata zelenjava) pa tudi gaziranih pijač in alkohola. Jesti je treba počasi, obroki pa naj bodo majhni in redni.
Kandida ob prekomerni razmnožitvi povzroča prebavne motnje
Kandida je kvasovka, ki je prisotna v vsakem zdravem telesu in je čedalje pogostejši razlog za napihnjenost. Ob prekomerni razmnožitvi, ki nastane zaradi prevelikih količin zaužitega sladkorja in ostalih ogljikovih hidratov, pogosto povzroča prebavne motnje in zastajanje plinov.
Za napihnjenost so lahko krivi tudi antibiotiki
Pogosto so krivec za napihnjenost tudi zdravila – antibiotiki najpogosteje povzročijo prebavne motnje, prav tako odvajala in eterična olja. Če opazite, da so vzrok za napihnjenost zdravila, se morate o tem posvetovati z zdravnikom.
Kaj pa stres?
Povezava med psiho in prebavo vsekakor obstaja, saj lahko prav stres povzroča prebavne motnje, ali pa jih zgolj spodbuja.
Sicer je za napihnjenost lahko kriva tudi občutljivost želodca na določeno hrano ali pa posledica alergije na določeno živilo. Veliko težav z napihnjenostjo lahko odpravite sami že z ustrezno prehrano ali dieto, pomembno je le to, da vzrok za napihnjenost najdete.