Cenjena že v davnih časih
Kvinoja, ki precej spominja na žitarice, je pravzaprav seme, ki spada v isto družino rastlin kot špinača. Arheologi so odkrili, da so kvinojo gojili že pred 7000 leti, nekaj tisočletij kasneje, 3000-4000 let nazaj, pa so jo iz Peruja, Ekvadorja, Bolivije in Kolumbije prinesli tudi v druge dele sveta. Čeprav ni tako poznana kot nekatera druga semena, pa je kvinoja svet osvojila kmalu po vsesplošnem razširjenju rabe koruze, ljudje pa so jo cenili predvsem zaradi mineralov in beljakovin.
Odlična za srce in kosti
Kuhana kvinoja ima nežen, hrustljav okus, ki spominja na žitarice, zahvaljujoč svoji sestavi pa jo prištevamo med izjemno zdravilne jedi. Kvinoja namreč vsebuje veliko magnezija, ki regulira krvni pritisk, varuje srce in sprošča mišice, poleg tega pa v njej najdemo tudi devet proteinskih aminokislin. Te so ključne pri uravnavanju celotnega metabolizma, skrbijo za zdrave kosti, pripomorejo k boljšemu vsrkavanju kalcija iz prehrane, ter vplivajo na tvorbo kolagena, ki prispeva h gladki polti in sijočim lasem.
Proti raku in prebavnim težavam
Kvinoja vsebuje tudi mangan in baker, ki po zaužitju v organizmu delujeta kot antioksidanta, ter se borita proti rakavim celicam, zahvaljujoč vlakninam pa kvinoja poskrbi tudi za zdravo črevesno floro in preprečuje prebavne težave.
Minerali proti številnim boleznim
Poleg že omenjenih hranilnih snovi v kvinoji najdemo tudi veliko kalcija, železa ter veliko več cinka kot ga vsebujejo koruza, ječmen in pšenica. Kombinacija antioksidantov in mineralov prispeva k preprečevanju raka dojk, arteroskleroze, diabetesa itd.
Ideje za uživanje kvinoje
Kvinoja je za redno uživanje primerna tudi zato, ker ne vsebuje glutena, ki sicer lahko povzroča prebavne težave. Kvinoja deluje kot naravni probiotik, kot hrana za mikrofloro, koristne bakterije v črevesju.
Za pokušino: nekaj receptov s kvinojo
Solata s kvinojo, bučkami in feta sirom
Kvinojo skuhaj po navodilih, nato jo odcedi in splahni s hladno vodo. Bučke nasekljaj na drobne koščke ali pa jih naribaj, ter dodaj h kvinoji. Dodaj koščke feta sira in zmešaj s kisom ali solatno polivko po izbiri.
Kvinoja z zelenjavo in rižem
Pečico predhodno segrej na 180 stopinj, nato v pekač položi paradižnik, polij ga z dvema žlicama olivnega olja in ga peci približno 15 minut. Preostanek olivnega olja zlij v ponev, ter dodaj zelenjavo po izbiri, npr. čebulo, zeleno, bučke in česen. Peci približno 10 minut, tako da zelenjava postane zlato rumena. Dodaj kvinojo, riž in koper, ponev pokrij s pokrovko in na zmernem ognju kuhaj še 12-15 minut. Na koncu mešanici dodaj pečene paradižnike, ter postrezi kot prilogo k ribam ali s solato.