Ribe so vir zdravja
Ribe so lahko prebavljivo beljakovinsko živilo, posebej dragoceno zaradi sestave maščobnih kislin. Hranilna sestava in energijska vrednost ribjega mesa se glede na vrsto rib precej razlikuje, je pa za vse značilna izredno ugodna sestava maščob, bogata z omega-3 nenasičenimi maščobnimi kislinami, maščobotopnima vitaminoma A in D ter nizka vsebnost holesterola. Uživanje rib in ribjega olja prepričljivo zmanjšuje tveganje za kardiovaskularnimi boleznimi, močno znižuje tveganje za nastanek nekaterih vrst raka, sladkorne bolezni tipa 2 in osteoporoze. Morske ribe so v primerjavi s sladkovodnimi eden najbolj bogatih virov joda v prehrani. “Majhne ribice, ki jih lahko uživamo s kostmi vred, so tudi bogat vir kalcija. Ribje meso ima v povprečju manj maščob in veznega tkiva ter rahlejšo celično strukturo v primerjavi z drugimi vrstami mesa, zato je tudi lažje in hitreje prebavljivo. Če nadomestimo rdeče meso z morskimi ribami, lahko vplivamo zlasti na ugodnejše razmerje maščob, ki jih zaužijemo. Najbolje jih pripravimo pečene na žaru, v pečici ali dušene v lastnem soku,” je za Ženska.si povedal mag. Matej Gregorčič iz Inštituta za varovanje zdravja Slovenije.
Ribe bi morali jesti vsaj enkrat do dvakrat na teden
Svetovne zdravstvene organizacije, ravno tako tudi nacionalne zdravstvene organizacije, zato priporočajo, da bi morali ribe imeti na jedilniku enkrat do dvakrat na teden. Jih Slovenci imamo? “Uživanje rib je med Slovenci prenizko in kaže trend upadanja. Neugodno je, da približno eno tretjino mesa zaužijemo v obliki konzerviranih mesnih jedi in mesnih izdelkih. Za dosego priporočil zdrave prehrane bi moral biti v prehrani Slovencev delež rib sorazmerno višji, delež mesnih izdelkov pa sorazmerno nižji,” opozarja mag. Matej Gregorčič.
Katere vrste rib so najbolj zdrave?
American Heart Association priporoča, da uživamo mastnejše ribe, saj imajo visoko raven maščobnih kislin omega-3. S temi za srce zdravimi sestavinami so najbolj bogate naslednje vrste rib: losos, skuše, rečna postrv, slanik, sardele in tuna albacore. “Prosto živeče ribe lahko vsebujejo zdravju škodljive snovi, ki se kopičijo v njihovem tkivu. Najbolj obremenjene so tako lahko ribe na vrhu prehranjevalne verige in tiste, ki imajo več maščobnega tkiva, zaradi nekaterih kontaminantov, ki se kopičijo v maščobnih zalogah,” še poudarja mag. Matej Gregorčič.
Ni vseeno, kako ribe pripravimo
Zelo pomembno pa je tudi, kako so ribe pripravljene. Prva zapoved je, da poskušajmo jesti čim bolj sveže ribe in čim manj konzerviranih. Ko pripravljamo ribe, uporabljajmo oljčno olje, najbolj zdrav način priprave je priprava rib na žaru, izogibajmo pa se cvrtju.
Preberite še izjemno poučen članek o tem, koliko rdečega mesa lahko pojemo?