Instant živilom pogosto delamo krivico, ko jih vse po vrsti mečemo v isti koš. Res je, da mnoga med njimi vsebujejo konzervanse, ojačevalce okusa, arome, sredstva proti sprijemanju, veliko soli itd., to pa ne velja za vse. Ključno je, da pred nakupom na embalaži preberemo, katere sestavine vsebujejo ter posežemo po čimbolj naravnih.
Instant živila so priročna – mnoga pa so tudi zdrava
Instant živila uporabljamo predvsem iz dveh razlogov: prvi je, da je njihova priprava hitrejša, kot če bi jed pripravljali iz svežih surovin. Drugi pa je ta, da nam olajšajo pripravo nekaterih jedi, ki jih sicer ne bi znali pripraviti enako okusnih. Pa poglejmo nekaj primerov instant živil, ki jih lahko brez slabe vesti vključujemo v našo kuho.
1. Instant polenta, kuskus, bulgur, riž
Uporaba teh živil v ‘instant izvedbi’ nam bo prihranila dosti časa, saj se te žitne jedi sicer kuhajo nekajkrat dlje.
2. Instant ajdovi žganci
Priprava dobrih ajdovih žgancov je lahko kar zahtevna, če nismo vešči. Priprava instant žgancov po navodilih z embalaže pa je nekaj, kar zmore vsakdo, žganci pa so ravno tako zdravi.
3. Bio zelenjavne jušne kocke
Bio jušne kocke se od običajnih razlikujejo predvsem po tem, da ne vsebujejo ojačevalcev okusa ter da so izdelane iz biološko pridelane zelenjave in zelišč. Z njimi lahko nadomestimo vegeto in še tako brezokusni jedi v trenutku pričaramo poln okus.
4. Žitni polpeti
Žitne polpete lahko pripravimo iz suhe instant mešanice žit in zelenjave, kar pomeni, da bomo prihranili čas in da jih lahko imamo na zalogi, za dneve, ko v hladilniku ni ničesar pametnega.
5. Žitna kava
Žitna kava je izjemno zdrav nadomestek pravi kavi, na katerega so prisegale naše babice. In da, že one so večinoma uporabljale instant izdelek. Priprava domače žitne kave iz surovega žita namreč zahteva zamudno praženje in mletje, instant divko ali projo pa skuhamo v minutki.