1. Limonin sok na tešče
Dan začnite s sveže stisnjenim sokom ene ali dveh limon. Sok zmešajte z 2,5 dcl – 5 dcl mlačne filtrirane oz. izvirske vode. Ta preprost napitek bo vaš želodec pripravil na prebavljanje za ves dan.
2. Kis
Pred kosilom lahko spijete drugi napitek za čiščenje telesa, ki bo prav tako pomagal k bolj redni prebavi. Eno čajno žličko do eno jedilno žlico jabolčnega kisa zmešajte z 2,5 dcl – 5 dcl mlačne filtrirane oz. izvirske vode ali z jabolčnim sokom (najbolje, da bi bil sveže stisnjen, vsekakor pa naj bo brez sladkorja!). Ta napitek za redno prebavo bo uravnotežil raven vaše želodčne kisline.
3. Žvečite!
Pogosto pozabljamo, da je žvečenje za prebavo izjemno pomembno – pravzaprav je prva stopnja prebavljanja. Pa ne le zato, ker čisto fizično razgradi hrano, pri žvečenju se namreč začno izločati prebavni encimi in sokovi, ki skrbijo za pravilno prebavo. Hrano bi morali prežvečiti tolikokrat, da je že skoraj utekočinjena! Če temeljito in počasi prežvečite hrano, boste pojedli manj hrane, pa tudi manj zraka, zato ne boste napihnjeni, prebava pa bo redna.
4. Veliko pijte, a ne med jedjo!
Pitje dovoljšnje količine vode je zelo pomembno, zato le popijte tista dva litra vode. A ne med jedjo! Najbolje je, če med jedjo sploh ne pijete, še posebej pa se izognite pitju mrzlih pijač, saj to močno upočasni prebavo. Če že morate piti med jedjo, pijte toplo vodo ali zeliščni čaj. Pijačam, ki vsebujejo kofein (kava, kokakola, energijski napitki) in alkohol se vsekakor izognite. Če je le mogoče, vsaj kakšno uro po obroku ne pijte.
5. Ugotovite, katera hrana ni dobra za vas
Dandanes ima zelo veliko ljudi težave s prebavljanjem žitaric (predvsem pšenice) in mlečnih izdelkov. Tudi, če nimate prave laktozne ali glutenske intolerance, vam lahko ta živila povzročajo težave. Poskusite z izločevalno dieto: za en teden iz prehrane izločite določeno „sumljivo“ živilo oz. skupino živil. Lahko pa se seveda tudi posvetujete s strokovnjakom.
6. Švedska grenčica
Prebavne encime, ki so potrebni za redni prebavo, boste spodbudili s švedsko grenčico, ki jo zaužijte približno pol ure pred obrokom. Švedske kapljice lahko kupite v zeliščnih lekarnah in trgovinah z zdravo prehrano.
7. Vaje za boljšo prebavo
Dovolj gibanja je pomembno tudi za prebavo – že kratek sprehod je boljši kot nič. Za bolj redno prebavo lahko poskrbite tudi z dvema vajama: vajo za jetra in vajo za trebuh. Vaja za jetra: spodnji del desne dlani položite na del pod rebri na nad kolkom na desni strani, tako da prsti kažejo proti popku. Z dlanjo drsite po trebuhu vse do popka. Ponovite 10-20x. Vaja za trebuh: je enaka kot zgornja, le da jo izvajate na levi strani. Ponovite 10-20x.
8. Kratek post
Post je nekakšen dopust za prebavila. Po dopustu vsi bolje delamo, torej bo tudi vaša prebava bolj redna. Prvi post naj ne traja dlje kot 24 ur, v času posta pa pijte veliko svežih sadnih in zelenjavnih sokov in vode. Posta se raje lotite za vikend, saj boste potrebovali več počitka, morda boste imeli tudi težave s koncentracijo.
9. Več vlaknin=bolj redna prebava
V prehrano vključite čimveč vlaknin (pretiravati kljub vsemu ni dobro, uvajanja vlaknin na jedilnik pa se lotite postopoma, saj je lahko v nasprotnem primeru kontraproduktivno). Pri kosilu in večerji vedno zaužijte tudi skledo solate – ali pa obrok z njo kar nadomestite. Malicajte sadje, v kosmiče dodajte mleta lanena semena …
10. Kombiniranje hrane
Kombiniranje hrane je cela znanost, a če si res želite redne prebave, boste morali v to tudi nekaj vložiti. Pomembno je predvsem, da pri enem obroku ne jeste skupaj beljakovin (meso, stročnice, sojini izdelki, oreški) in ogljikovih hidratov (kruh, testenine, krompir, …).
11. Kolonik in detoksikacija
Temeljito čiščenje je velika usluga vašemu prebavnemu traktu in je ponavadi prva stopnja detoksikacije, ki koristi celemu telesu.
12. Zelišča za bolj redno prebavo
Janež, kumina, divji jam, kardamom, klinčki, ingver, cimet so zelišča, ki jih lahko za bolj redno prebavo pijete kot čaj (dajte v mrzlo vodo, zavrite in nekaj minut pustite vreti).
13. Hrana za bolj redno prebavo
Na jedilniku naj se čimvečkrat znajdejo limone, jabolčni kis, česen, čebula, por, riž, korenovke, papaja, ananas, artičoke.