Romantične komedije proizvajajo nerealna pričakovanja
Psihologi z univerze v Edinburghu trdijo, da lahko nenehno gledanje romantičnih komedij pokvari naše ljubezensko in seksualno življenje, saj nas navaja na nerealna pričakovanja glede partnerskih zvez. Strokovnjaki pojasnjujejo, da tisti, ki svoj odnos do ljubezni oblikujejo na podlagi dogajanja v filmskih prizorih, velikokrat pozabijo na komunikacijo s svojim partnerjem ali partnerko in se predajo golemu sanjarjenju. Veliko razmišljajo o tem, kakšno popolno zvezo bi radi s partnerjem imeli in ker je realnost drugačna od filmskega platna, prihaja do velikih razočaranj.
V filmih prevladujejo tipični stereotipi
Strokovnjaki so preučili 40 filmskih hitov v obdobju od leta 1995 do leta 2000, v katerih so predstavljeni različni stereotipni ljubezenski motivi, ki nimajo niti najmanjše primerjave z realnostjo. Raziskava je pokazala, da osebe, ki romantične filme gledajo zelo pogosto, verjamejo v usodo in v usodno srečanje z večno ljubeznijo. Strokovnjaki poudarjajo, da je problem v tem, ker taki filmi dajejo vtis, da si osebe, ki so si usojene, povsem zaupajo in so si predane od tistega trenutka ko se srečajo. V resničnem življenju pa je za to potrebnih kar nekaj let trdne zveze.
Seks mora biti vedno perfekten
Čeprav nas teoretično večina razume, da ideja o perfektnem zakonu in seksualnem življenju ni realistična, mediji in romantične komedije vseeno vplivajo na nas v taki meri, da tega ne jemljemo več za samoumevno. Nekateri tako smatrajo, da mora biti seks vedno perfekten, partner “ki je ustvarjen samo za nas” pa mora že takoj vedeti, kaj je tisto, kar nam v postelji najbolj ustreza, kljub temu, da mu tega ne povemo. Da ne govorimo o tem, da v filmih praktično nikoli ne vidimo predigre in da pride do orgazma hitreje, kot bi mignil.
Romantične komedije nas torej vodijo v svet nerealnih pričakovanj, usodnih srečanj in večno srečnih koncev, ki pa se v realnosti spreobrnejo v marsikaj drugega.