Kratka zgodovina
Rak na prsih je relativno stara bolezen, poznali so jo že v antičnih časih, daleč pred izumom sodobnih naprav, kot je rentgen, in prijemov v medicini, kot je uporaba anastezije in podobno. Po drugi strani pa so nedrčki izjemno novodobna iznajdba, ki je stara komajda nekaj več kot 100 let. Leta 1863 je Luman L. Chapman na korzet dodal košarice, Marie Tucek pa je leta 1893 prijavila izum podpornik prsi. No, nedrček, kot ga poznamo danes, pa je leta 1913 ustvarila Mary Phelps Jacob. Dva kosa svilenega blaga je preprosto zvezala skupaj z rožnatim trakom in nastal je prednik današnjega najpogostejšega kosa ženskega perila.
Si slišala za te govorice?
Govorica, da nedrčki povzročajo raka, gre nekako takole: vsaj dvanajsturna nošnja nedrčka na dan naj bi zavrla limfni sistem v prsih, zaradi česar naj bi se v njih nalagale škodljive snovi, ki naj bi povzročale raka na prsih. Vendar pa naj takoj pojasnimo, da »čiščenje« prsi na ta način nima prav dosti učinka na pojav raka na prsih, saj tega povzročajo kancerogene celice. Je pa res, da lahko nedrčki, še posebej, če so premajhni, se ne prilegajo najbolje in so iz umetnih materialov, povzročajo razdraženo kožo, odrgnine in vnetja. Nadvse velike prsi lahko povzročijo tudi bolečine v hrbtu in vratu, zato je skorajda nujno, da nosite dober nedrček, ki nudi zadostno oporo. Obvezna oprema pa je tudi pri športu, saj preprečuje boleče poskakovanje prsi.
Kaj pa pravi znanost na nošenje nedrčka?
Znanost je ovrgla govorice o povezavi med nošjo nedrčka in pojavom raka na prsih
Organizacija American Cancer Society je zatrdila, da med verjetnostjo za razvoj raka na prsih in nošnjo nedrčka ni povezave, saj ne obstaja nikakršna študija, ki bi to teorijo potrdila. Vseeno pa je dejstvo, da je stopnja obolelosti za rakom na prsih nekoliko nižja pri tistih ženskah, ki nedrčka ne nosijo. Vendar temu ne botruje samo dejstvo prisotnosti ali odsotnosti nedrčka, temveč fizični ustroj žensk, ki nedrčka ne nosijo. Brez nedrčka so namreč običajno vitke ženske, ki imajo majhne prsi. Po drugi strani pa nedrček nosijo ženske z relativno velikimi oziroma vsaj povprečnimi prsmi ter tiste, ki so nekoliko bolj obilne. Oboje, tako večja količina tkiva, iz katerega so prsi, kot prekomerna teža pa sta dejavnika, ki lahko razložita bolj pogost pojav raka na prsih.
Vseeno pa lahko opustiš nošenje nedrčka
National Cancer Institute, ki deluje v ZDA, se strinja s tem, da nošnja nedrčka ni neposredno povezana z verjetnostjo za razvoj raka na prsih. Bolj verjetni in tudi dokazani dejavniki tveganja so dedna zasnova, konzumiranje alkohola in kajenje ter siceršnji nezdrav življenjski slog in prekomerna telesna teža. Vse omenjeno namreč povečuje raven estrogena v telesu, kar vpliva na povečanje možnosti za razvoj raka na prsih. Vseeno pa se lahko popolnoma odpoveste nošnji nedrčka, če vas bo to pomirilo. Tega bodo nedvomno še najbolj veseli moški v vaši bližini, ki so si, malce za šalo, morda celo izmislili govorico, da nošnja nedrčka povzroča raka na prsih…