Nedavno tega smo lahko spremljali indijsko “mamico” Bhateri Devi, ki je pri 66-ih letih s pomočjo umetne oploditve prvič v življenju zanosila in rodila trojčke. Njena sonarodnjakinja je pred tem pri 70-ih letih rodila dvojčke. Marsikdo se pri tem vpraša, kam gre ta svet in ali je sploh etično umetno oplojevati ženske pri tako visoki starosti. Samo za lažjo predstavo povejmo, da je pričakovana življenjska doba žensk v Indiji 63,7 let.
“Pa kaj, če je prestara za otroka…”
je povedal Devin mož, ki je že dopolnil 70 let, “Nikoli nisva mogla imeti otrok in zdaj sva presrečna, da sva jih dobila! Poleg tega potrebujeva naslednike najinega premoženja” (ki je mimogrede zelo borno). To pa je druga plat medalje starejših parov, ki se po pomoč zatekajo v kliniko v Hayani, ki je znana po izvajanju umetnih oploditev tudi pri tako visoki starosti. Oglejte si 66-letno Devi in njene trojčke.
“Če oplajamo prestare ženske, zakaj potem ne bi še premladih?”
Zdravnik Bishnoi Anurag je po številnih kritikah javnosti jasno izrazil svoje mnenje: “Zakaj pa ne? To počnemo že vrsto let.” Bishnoi Anuragje z umetno oploditvijo pomagal že več kot 100 pacientkam, starejših od 50 let, da so zanosile, ne da bi katera koli izmed njih umrla pri porodu, poroča CNN, pri katerem navajajo tudi izjavo zdravnice Sohane Verma, ki tovrsnim posegom nasprotuje: “Medicinsko je seveda mogoče izvesti tovrstne posege, ampak medicinsko je mogoče umetno oploditi tudi dekleta pred puberteto, pa tega ne počnemo.”
V Sloveniji imamo zgornjo starostno mejo za umetno oploditev
Pred posegom morajo pacientke nekaj mesecev jemati hormone, da pripravijo svoje telo na umetno oploditev. Ta postopek je najbolj znan pod imenom IVF, ki ga izvajajo povsod po svetu. Tudi pri nas, a je v večini primerov za par, še posebej za žensko, izredno naporen. V Indiji nimajo določene zgornje starostne meje za izvajanje umetne oploditve, enako je v Veliki Britaniji in ZDA, v Sloveniji pa je zgornja starostna meja omejena na 43 let.
Kdaj pa je medicinsko gledano ženska prestara za otroka?
Dr. Bishnoi trdi, da ima ženska lahko otroka, dokler je fit z zdravstvenega vidika, in da leta pri tem niso pomembna.
“Takšna ženska seveda lahko zanosi. Ampak, ali naj dopustimo, da zanosi? Vsi so mnenja, da je odgovor ne,” je povedala nasprotnica umetnih oploditev žensk v visoki starosti indijska zdravnica dr. Verma, ki vodi programe za umetno oploditev v Delhiju. “Če je ženska še tako fit, se pri višji starosti povečajo možnosti za fizične težave, poleg tega te oploditve spremlja kup etičnih zadržkov. Ti otroci so tudi običajno prezgodaj rojeni, zaradi česar imajo lahko številne probleme kasneje.” Vermova je še dodala, da imajo starejše nosečnice veliko večjo možnost za nastanek sladkorne bolezni, izpostavila pa je tudi tisto, kar se pravzaprav vsak sprašuje: Kaj se zgodi, ko starš umre, otrok pa ostane sam? “Ko se enkrat odločimo, da bomo na svet spravili novo človeško bitje, se moramo vprašati tudi, kaj bo z otrokom. Ne le, kako bo z njegovim fizičnim razvojem, ampak tudi, s kakšnimi socialnimi in s psihološkimi težavami se bo moral soočiti.”
Dr. Bishnoirdipa zatrjuje, da z umetnimi oploditvami starejših žensk ne bo odnehal. “Rade bi uresničile svoje sanje. Naj prevzamejo riziko!”
Kdaj je idealna starost za prvo nosečnost?
Slovenski strokovnjaki opozarjajo, da se naj ženske nikar ne odločijo za prvega otroka prepozno, saj so nosečnosti pri višji starosti bolj rizične, ženske pa so tudi manj plodne, zato imajo lahko pogosto težave z zanositvijo. Biološko gledano je najbolj idealen čas za prvo nosečnost med 20-im in 25-letom, ženske pa naj ne bi nikakor prestavljale prve nosečnosti na leta po 30-em letu.
Že veste, kateri so najboljši spolni položaji za zanositev?