Novico je potrdil evropski komisar Toni Borg, ki je zadolžen za kozmetično direktivo, in s tem pokazal posluh za prizadevanja številnih evropskih organizacij za zaščito živali, ki so opozarjale na nesmisel in neprimernost črnega scenarija, po katerem je bilo predvideno tudi večletno podaljšanje roka za odpravo testiranj na živalih znotraj EU.
Trajalo je več kot 20 let
Najmočnejša in najvplivnejša organizacija v svetovnem merilu, ki se zavzema za odpravo testiranj na živalih, je ECEAE (European Coalition to End Animal Experiments), ki je bila skupaj z združenjem BUAV (British Union for the Abolition of Vivisection) pobudnica evropske kampanje No Cruel Cosmetics (STOP kruti kozmetiki). V okviru kampanje je bila leta 2011 organizirana tudi mednarodna peticija za ukinitev testiranj na živalih za kozmetične namene v EU, ki jo je podprlo več kot 250.000 evropskih državljanov, od tega več kot 4000 iz Slovenije.
Evropska prizadevanja za odpravo testiranj na živalih v okviru ECEAE potekajo že več kot 20 let. V tem času so pobudniki povezovali znanstveno, zakonodajno in politično sfero ter med ljudmi širili idejo, da kakovostna in varna kozmetika ne zahteva trpljenja 12 milijonov živali v evropskih laboratorijih letno. Začetki kampanje pod okriljem ECEAE segajo v leto 1990, čemur so leta 1992 sledili prvi koraki v pravo smer, tj. glas Evropskega parlamenta za odpravo testiranj na živalih za kozmetične namene v EU, ki pa zaradi vpliva močnih kozmetičnih lobijev ni bil sprejet. Leta 1996 je zato ECEAE združil moči s kozmetičnim podjetjem The Body Shop in Evropski komisiji predložil peticijo za odpravo testiranj, ki je imela kar štiri milijone podpisnikov.
Previdnost ni odveč!
Letošnje leto prinaša Evropski uniji prepoved uvoza in prodaje kozmetičnih sestavin in izdelkov, ki so testirani na živalih, a previdnost ni odveč. Društvo za zaščito živali Ljubljana prav zato poziva, da še naprej ostajate budni, odgovorni potrošniki in sledite oznakam, ki zagotavljajo, da ne izdelek ne njegove sestavine niso bile testirane na živalih. ECEAE kozmetičnim podjetjem podeljuje certifikat Leaping Bunny (Skakajoči zajček), zanesete pa se lahko tudi na certifikate, kot so na primer: Vegan, Soil Association, OFC in BDIH. Nekaj zanimivih in koristnih informacij vas čaka tudi v kratkem videu na to temo: