Kakšna sončna očala z dioptrijo je mogoče izdelati?
Dandanes je tehnologija že tako napredovala, da lahko sončna očala z dioptrijo izdelajo za praktično katerokoli dioptrijo in tudi za večino oblik okvirjev sončnih očal. “Sončna očala z dioptrijo lahko izdelamo za vsakega posameznika ne glede na starost ali očesno težavo. Pri sončnih očalih je, ne glede na to, ali ima posameznik dioptrijo ali ne – pomembna kvaliteta stekla. Priporočam 100-odstotno UV zaščiteno polarizacijsko steklo, ki onemogoča bleščanje, tudi med vožnjo v avtomobilu,“ je povedala optik Adela Pogorelčnik iz Optike Pogorelčnik.
Kljub temu pa obstaja nekaj omejitev pri tem, kakšne okvirje lahko imajo sončna očala z dioptrijo. „V ravno vsak okvir sončnih očal ne moremo vgraditi dioptrije – večja je dioptrija, bolj morajo biti stekla ravna. Sončna očala, ki jim radi pravimo maske, na primer odpadejo, pomembno je tudi, da sta leči ločeni in da okvirji niso preveč zakrivljeni, da je slika lepša in bolj jasna. Problem so tudi sončna očala s klipi,“ je za Ženska.si razložil optik Erik Garbajs iz Optike Clarus.
Kakšen je pregled za sončna očala z dioptrijo?
Posameznik mora najprej opraviti klasičen pregled pri oftalmologu. Na tem pregledu zdravnik opravi vse klasične preiskave, da ugotovi, s kakšnimi očesnimi težavami se soočate. Glede na rezultate pregleda, nato priporoča, kakšna stekla so za vas najbolj primerna in izda naročilnico za sončna očala z dioptrijo. Sončna očala pa nato izberete pri optiku, najbolje s sivimi, rjavimi ali sivozelenimi stekli.
Ali morate sončna očala z dioptrijo plačati sami?
Ne v celoti. Delež, ki ga krije zavarovalnica, je odvisen predvsem od dioptrije, ki jo imate. Višja kot je dioptrija, več vam pokrije zavarovalnica. Vendar pa se zneski gibajo okrog 30 evrov, tako da boste za sončna očala z dioptrijo zagotovo morali nekaj doplačati. „Glede na to, kakšna očala in katere znamke očala vzamete, je odvisno, koliko boste za očala plačali. Velja enako kot pri klasičnih očali – so zdravstveni pripomoček. Zavarovalnice ne zanima, ali so sončna ali klasična. Določen znesek vsaki stranki pripada, če je zavarovana,“ je povedal Erik Garbajs.
Ali so fotoobčutljive leče primerne za vsakogar?
Danes so na voljo tudi sončna očala s fotoobčutljivimi lečami, kar pomeni, da se sproti prilagajajo svetlobi – torej avtomatsko potemnijo, ko je svetloba močnejša. Erik Garbajs takšna očala mladim odsvetuje: „Za mlade nekje do 30. let je bolje, da imajo ena bela korekcijska očala in ena sončna korekcijska očala. Sončna očala s fotoobčutljivimi lečami se namreč neprestano prilagajajo svetlobi, oko pa se s tem hitro razvadi in poleni. Za mlade pa je zelo pomembno, da oko še trenirajo. Za starejše, recimo po 40. pa so takšna očala bolj primerna.“
Zakaj je izjemno pomembno, da ljudje z dioptrijo nosijo korekcijska sončna očala?
„Če ne nosite sončnih očal, se dioptrija ne poslabša, pride pa lahko do sive mrene ali kakšnih drugih poškodb očesa,“ poudarja Pogorelčnikova. Tako za posameznike z dioptrijo kot za tiste brez nje velja torej enako, da moramo oči zaščititi pred nevarnimi UV A in UV B žarki s kvalitetnimi sončnimi očali. Že veste, kako prepoznati kvalitetna sončna očala? „Za kvalitetna sončna očala se odloča vse več ljudi. K temu je veliko pripomogla osveščenost, kako nevaren je danes vpliv sonca, predvsem z večanjem ozonske luknje,“ je zaključil Garbajs.